kajaki
forum
sklep
pokaż mapę Polski
kujawsko-pomorskie
ciekawe miejsca » rzeki » aktywnie » kajaki »
drukuj drukuj

Rzeka Mień

Niewielka, ale ciekawa rzeka - zwałkowy klasyk!

informacje mapa

GPS:
52.849269N, 19.045314E

foto

Mień (inna nazwa Lipnianka) - to prawobrzeżny dopływ Wisły, uchodzi na jej 704 kilometrze, naprzeciwko Nieszawy. Płynie przez Pojezierze Dobrzyńskie o urozmaiconej rzeźbie terenu. Źródła rzeki znajdują się w okolicy jeziora Likieckiego, na wysokości 137 m npm. W środkowym biegu Mień przepływa przez Jezioro Święte, Skępskie Małe i Skępskie Wielkie, dalej przez miasto Lipno, a w dolnym odcinku przez Kotlinę Toruńską. Całkowita długość cieku wynosi 53,5 km, a średni spadek - 1,8‰.

Bardzo ciekawy odcinek Mieni rozciąga się pomiędzy miejscowościami Żuchowo i Karnkowo. Obejrzymy tutaj stary, drewniany młyn i rozległe stawy rybne. Dalej rozciąga się rezerwat przyrody Przełom Rzeki Mień, utworzony w 2005 roku. Mień meandruje tu w malowniczym wąwozie, pomiędzy wysoko podmytymi brzegami. To odcinek o górskim temperamencie, z kamienistym dnem, sporymi głazami w rwącym nurcie i kilkoma miłymi bystrzami. Za rezerwatem rozpoczyna się mało atrakcyjny odcinek rzeki - w Lipnie Mień przypomina bardziej sztuczny kanał.

Z punktu widzenia kajakarstwa zwałkowego najciekawsze są dwa ostatnie, najbardziej uciążliwe i niedostępne dla kajaków dwuosobowych odcinki rzeki: od miejscowości Brzeźno do miejscowości Wąkole, i dalej - od Wąkola do ujścia we wsi Nowogródek (łącznie 12 km). Mień przecina na tym odcinku obszar chronionego krajobrazu - Nizinę Ciechocińską oraz rezerwat przyrody Bór Wąkole im. Klemensa Kępczyńskiego, chroniący zbiorowisko jałowców porastających wysokie wydmy śródlądowe. Na obu brzegach rzeki rozciągają się gęste kompleksy leśne stanowiące doskonałą ostoję dla łosi, jeleni, saren i dzików. Okolice Brzeźna i Wąkola nazywane są często zagłębiem grzybowym.

Leśny charakter okolicy gwarantuje bardzo dużą ilość przeszkód w niezbyt szybkim nurcie. Na przebycie każdego z 6 kilometrowych odcinków (Brzeźno - Wąkole i Wąkole - Nowogródek) należy zarezerwować sobie ok. 5 godzin.

Rzeka Mień, zdjęcia:

dodaj fotkę do tego obiektu
foto
foto


najbliższe miejsca
Rzeka Mień
Niewielka, ale ciekawa rzeka - zwałkowy klasyk!
Ptasia wyspa na Wiśle
Wylęgarnia ptaków w pobliżu Bobrowników
Wyspa Jamajka na Wiśle koło Nieszawy
Skąd ta nazwa? Tego już nikt nie pamięta...
Dwór w Obrowie
Młody Chopin bywał tu częściej, niż w Szafarni
Tężnie w Ciechocinku
Największe konstrukcje z drewna w Europie
Jezioro w Osieku nad Wisłą
Kąpielisko w gminie Obrowo
Droga wojskowa w Silnie nad Wisłą
Znakomite miejsce, żeby przycumować
Most autostradowy na Wiśle w Grabowcu
Przeciął Wisłę i teraz psuje jej prawy brzeg
Zamek w Złotorii
W widłach Wisły i Drwęcy,

polecamy...

polecamy

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
056 66 05 612
więcej informacji...
warto zwiedzić...
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na