kajaki
forum
sklep
pokaż mapę Polski
kujawsko-pomorskie
szlaki » szlaki kajakowe » ciekawe miejsca » rzeki » aktywnie » kajaki »
drukuj drukuj

Gardęga

Najdziksza rzeka zwałkowa w Polsce

informacje mapa

GPS:
53.520139N, 18.946094E

foto

Gardęga (inne nazwy: Gardeja, Gardzięga, Jardęga) - jedna z najostrzejszych rzek w północnej części kraju. Mnóstwo zwalonych drzew i szybki nurt - to ogólna charakterystyka dolnego biegu rzeki. Końcowy - dziewięciokilometrowy - odcinek Gardęgi stał się w ostatnich latach niezwykle popularny - wręcz kultowy - wśród amatorów tzw. kajakarstwa zwałkowego.

Długość całej Gardęgi to 51,1 km. Jej źródła biją w pobliżu miejscowości Susz. Gardęga płynie przez Pojezierze Iławskie, województwa: warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie. Uchodzi do osy w Rogóźnie-Zamku (okolice Grudziądza). Miejscowość nawiązuje swą nazwą do ruin zamku krzyżackiego, które wznoszą się na jednym z pobliskich wzgórz.

Rzeka bardzo uciążliwa, dla kajaka dostępna okresowo, zwykle wczesną wiosną lub po ulewnych deszczach. Na Gardęgę najlepiej wybrać się w polietylenowej „jedynce". Lepiej pamiętać o kasku i fartuchu na kokpit.

Spływ (w wersji ekstremalnej) najlepiej rozpocząć we miejscowości Szembruk, a zakończyć w Rogóźnie-Zamku, przy samym ujściu. Pokonanie tego 9-kilometrowego odcinka zajmuje ok. 5-6 godzin. Nie zaleca się osobom początkującym.

Uwaga! w Rogóźnie-Zamku, kilkaset metrów przed ujściem, koryto Gardęgi przegradzają drewniane pozostałości po młynie. Skok możliwy, ale bardzo ryzykowny. Sterczące blisko siebie pale wyglądają groźnie.

 

Czytaj też relację ze spływu Gardęgą:

 

 

Gardęga, zdjęcia:

dodaj fotkę do tego obiektu
foto
foto
foto
foto


najbliższe miejsca
Gardęga
Najdziksza rzeka zwałkowa w Polsce
Zespół Spichrzy w Grudziądzu
Spichrzowa, Grudziądz,
Gospodarstwo Agroturystyczne "Cztery Lipy"
Buśnia, Warlubie, (052)3326824 513-025-867
Zamek w Gniewie
Gniew. Krzyżacka twierdza
Jezioro Kamionki
Kamionki ,
Jezioro Chełmżyńskie
miejscowości: Chełmża, Zalesie, Mirakowo
Papowo Biskupie Zamek
Papowo Biskupie,
Agencja WiR
Nad Struga 16, Toruń, 609-977-020
Dwór w Obrowie
Młody Chopin bywał tu częściej, niż w Szafarni

polecamy...

polecamy

Podziemny labirynt pod Kłodzkiem
Zawiszy Czarnego 3
57-300 Kłodzko
(74) 867 30 48‎
więcej informacji...
warto zwiedzić...
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na