wygenerowano: 2019-09-23 15:07:58
foto

Sanktuarium w Wambierzycach

ulica:
Plac Najświętszej Marii Panny 1
miasto:
57-420 Wambierzyce

tel:
(74) 871 91 70
www:
www.wambierzyce.pl
email:
wambierzyce@diecezja.swidnica.pl

płatność kartą:
nie

płatność kartą:
nie

opis:

Na miejscu dzisiejszej bazyliki w Wambierzycach w XII wieku znajdowała się niewielka kapliczka z figurką Matki Bożej o wysokości zaledwie 30 centymetrów. Stała się ona miejscem cudu. Odzyskał tu bowiem wzrok ociemniały Jan z Raszewa. Aby uczcić to niezwykłe wydarzenie, mieszkańcy okolicznych osad postanowili ustawić w tym miejscu kamienny ołtarz (1200 rok).

W 1263 roku w Wambierzycach powstał pierwszy drewniany kościół. W 1320 roku wambierzycki dziedzc Jan Panwitz postanawia rozbudować świątynię wznosząc budowlę z kamienia. Nie przetrwała ona jednak zawieruchy wojennej i podczas wojny trzydziestoletniej została zniszczona.

W latach 1695 - 1711 hrabia Daniel Paschazjusz von Osterberg wzniósł w Wamierzycach nowy, renesansowy kościół. Okazało się jednak, że zawiera ona wadę konstrukcyjną, przez którą dochodzi do katastrofy i część kościoła zawaliła się - udało się jednak zachować fasadę.

Pamięć o cudzie z XII wieku przetrwała jednak, mimo przeciwności. Hrabia Antoni von Gotzen z Nowej Rudy postanawia wznieść kolejną świątynię na miejscu, gdzie przed wiekami dokonał się cud. I tak w 1723 roku wzniósł kolejną świątynię. Tym razem solidną - która zachowała się do dziś.Zdjęcia:


fotofoto
foto
© zwinka.pl 2019