wygenerowano: 2019-12-10 07:34:01
foto

Twierdza Toruń - Fort XI

ulica:
Poznańska 96
miasto:
Toruń


płatność kartą:
nie

płatność kartą:
nie

opis:

Fort XI (niegdyś V Grosser Kurfürst, obecnie Stefan Batory) to typowy pruski fort artyleryjski z nie do końca typową historią - jeden z najciekawszych obiektów na fortecznym szlaku Twierdzy Toruń.
A to za sprawą jenieckich zapisków na murach pomieszczeń używanych jako karcery w czasie II wojny światowej.

Fort XI został wybudowany w latach 1877-1884 z betonu i cegły na planie pięciokąta. Jako umocniony punkt oporu miał strzec lewobrzeżnej linii Torunia. Załoga warowni składała się z 650 artylerzystów i jednego batalionu piechoty. Ogień z 20 dział usytuowanych na otwartych stanowiskach mógł docierać do Cierpic i Gniewkowa. Fort nie miał jednak okazji sprawdzić się w wyznaczonej roli.

Podczas I wojny światowej Fort XI wykorzystywany jako koszary, a po wycofaniu się niemieckiej załogi do 1922 roku stał pusty. Później obiekt przejęło Wojsko Polskie, urządzając tu czasowe kwatery.

Najbardziej pamiętne wydarzenia rozegrały się tu w czasie II wojny światowej. Hitlerowcy przetrzymywali tu jeńców z pobliskiego obozu Stalag XXA. Głównie Brytyjczyków, ale także Francuzów, Rosjan i Polaków. Śladem ich obecności są napisy na ścianach pomieszczeń wykorzystywanych jako karcery. Napisy z roku na rok są nadal wyraźne, ale z roku na rok w coraz gorszym stanie.

Fort stanowi obecnie własność prywatną. Wejście nieoficjalne możliwe na własne ryzyko. Oficjalnie trzeba starać się o pozwolenie.

Więcej informacji o Forcie XI:

 
Zdjęcia:


fotofoto
fotofoto

© zwinka.pl 2019