wygenerowano: 2019-09-23 19:47:49
foto

Zamek w Mirowie

ulica:

miasto:płatność kartą:
nie

płatność kartą:
nie

opis:

Historycy nie mają pewności kto rozkazał wznieść zamek w Mirowie. Kazimierz Wielki? Władysław Opolczyk? A może dumny średniowieczny ród Lisów? Po raz pierwszy wzmianka na temat tej warowni występuje w źródłach z 1405 roku.

Przeznaczenie zamku wydaje się być oczywiste - zbudowano go na drodze częstych najazdów Czechów, którzy w czasach piastowskich regularnie najeżdżali południowe ziemie polskie.

Pod koniec XV wieku zamek trafił w ręce rodu Myszkowskich herbu Jastrzębiec. Był to dobry czas dla Mirowa. Zamek rozrastał się wraz z każdym kolejnym seniorem rodu, który inwestował w nowe obiekty zamkowe. W roku 1633 Myszkowscy przenieśli siedzibę swojego rodu do Pińczowa, a zamek sprzedali Janowi Korycińskiemu. Ten z kolei odstąpił go rodzinie Męcińskich.

Zamek w Mirowie najbardziej ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Został wówczas doszczętnie splądrowany, jego drewniane elementy najeźdźcy puścili z dymem. Po zakończeniu wojny ze Szwedami zamek w Mirowie jeszcze odnowiono. Nigdy jednak nie odzyskał swoejgo znaczenia i świetności.

Ostatni gospodarze wyprowadzili się z niego w końcy XVIII wiekuZdjęcia:


foto
© zwinka.pl 2019