Żony Arkadego Fiedlera
Tuż przed wybuchem II wojny światowej, polski rząd planował kolonizację Madagaskaru. W roli eksperta, który miał zbadać czy wyspa nadaje się do kolonizacji, wystąpił słynny podróżnik Arkady Fiedler.

Muzeum Podróżników
Wernisaż: 8 lipca 2011 roku, godz. 17:00
9 lipca – 11 września 2011
Kurator i aranżacja: Magdalena Nierzwicka
Wystawa fotograficzna przygotowana przez Muzeum Arkadego Fiedlera
autor: zwinka.pl
Wystawa „Arkady Fiedler – Madagaskar 1937-1938” prezentuje przedwojenne zdjęcia wykonane przez podróżnika a ukazujące obrzędy i życie codzienne tubylców zamieszkujących egzotyczną wyspę. Dwadzieścia fotografii zaprezentowano w 2008 roku na wystawie National Geographic w Warszawie, a także w specjalnym wydaniu jubileuszowym magazynu "National Geographic" w styczniu 2008 roku.
Wystawę prezentowaną w Muzeum Podróżników uzupełniają zbiory z Madagaskaru podarowane Muzeum Okręgowemu w Toruniu przez Elżbietę Dzikowską, która podróż na piękną wyspę zrealizowała w 2009 roku.
- Pobyt Fiedlera na Madagaskarze związany był również z misją sprawdzenia możliwości kolonizacyjnych na wyspie, jaką zleciło mu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – mówi Magdalena Nierzwicka, kustosz wystawy. - Fiedler towarzyszył oficjalnej komisji, jako ekspert, poznając liczne grupy etniczne i ciekawe zakątki Madagaskaru. Owocem tej wyprawy są przede wszystkim unikatowe fotografie, ale nie tylko…
Wnioski, które uczestnicy ekspedycji przekazali polskiemu rządowi, nie zachęcały do kolonizacji Madagaskaru – ziemia niezbyt urodzajna, deficyt wody pitnej, skąpe zasoby naturalne. Informacje o obyczajach panujących wśród Malgaszów, czyli rdzennej ludności wyspy, okazały się jednak o wiele bardziej interesujące.
- Arkady Fiedler w dowód uznania i sympatii otrzymał od tubylców dwie rytualne żony, jedną w wieku lat siedemnastu, drugą rok młodszą – dodaje Magdalena Nierzwicka. – Oba małżeństwa zostały skonsumowane, jednak panny młode szybko uciekły od polskiego podróżnika. Okazało się, że spełniając małżeńskie obowiązki, Fiedler zabezpieczył się, co dla Malgaszek było obrazą. W ich kulturze rolą kobiety było przede wszystkim rodzenie dzieci, wierność małżeńska była sprawą drugorzędną.
czytaj więcej:
12
kategorie:



Od Alaski po Florydę, od Kalifornii po Karolinę Południową...