kajaki
forum
sklep

Nie ma już bezpiecznych gór

Tego nikt się nie spodziewał. Zwłaszcza wulkanolodzy. Potężny wulkan Sinabung na Sumatrze wybuchł po 400 latach uśpienia. Czym grozi jego kolejna erupcja?

data publikacji: 2010-09-03

autor:
zwinka.pl

Wulkan Sinabung na Sumatrze wybuchł po 400 latach - relacja.

Mieszkańcy Sumatry mają jeszcze w pamięci dwa trzęsienia ziemi, które nawiedziły ich wyspę. W grudniu 2004 roku doszło do potężnego wstrząsu 30 kilometrów pod Oceanem Indyjskim, które sejsmolodzy określili na 9 stopni w skali Richtera. Z kolei w marcu 2005 roku wstrząs u zachodnich wybrzeży Sumatry wyniósł 8,6 stopni w skali Richtera. Oba trzęsienia ziemi wywołały falę tsunami, która pochłonęła tysiące ofiar...

Czy erupcja wulkanu Sinabung wywoła kolejne trzęsienie ziemi? Wulkanolodzy na razie w tej kwestii milczą. Żaden z nich bowiem nie spodziewał się, że Sinabung może w ogóle wybuchnąć. Ostatnia wzmianka na temat jego erupcji pochodzi z około 1600 roku i nie dostarcza naukowcom żadnych informacji, które mogłyby poszerzyć ich wiedzę na temat spodziewanych zagrożeń.

foto

Sinabung zaskoczył mieszkańców miasteczka położonego u jego stóp. Około trzydzieści tysięcy ludzi ewakuowano z zagrożonych terenów. Władze zapowiadają, że są gotowe do ewakuowania również mieszkańców innych miast położonych w północnej części wyspy. Jak dotąd odnotowano dwie ofiary śmiertelne. Jedna osoba zmarła na atak serca, który nastąpił w wyniku potwornego huku podczas pierwszej erupcji lawy i popiołu. Druga z powodu kłopotów z oddychaniem - na osady opada bowiem ogromna chmura popiołu i dymu. Sytuację utrudnia jeszcze padający regularnie o tej porze roku deszcz.

Agencja Reuters na swojej stronie internetowej cytuje Priyadi Karcono, rzecznika prasowego indonezyjskiego sztabu kryzysowego, którego zdaniem władze przygotowują się do kolejnych ewakuacji, jednak czekają na zmianę statusu zagrożenia kolejną erupcją.

Pobliskie lotnisko pracuje bez zakłóceń. Nie odnotowano zniszczeń dróg ani mostów, choć wstrząs odczuwalny był w promieniu 8 kilometrów od wulkanu.

kategorie: wulkany Azja

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
z tego tematu:
Kiedy wybuchnie superwulkan?
Naukowcy nie wiedzą kiedy wybuchnie superwulkan. Pierwszy będzie Yellowstone...
Katla
Katla wybuchnie wkróce - mówi Thor Thordarson, wulkanolog z Uniwersytetu w Edynburgu
Hekla i Katla
Gdy wybucha Hekla, cierpi cała Islandia. Gdy eksploduje Katla, odczuje to Europa
podobne artykuły:
Ostrza szalonego Muramasy
Niezwykła wystawa japońskiego uzbrojenia w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
Wielka wyprawa rowerowa
Człowiek, który po całym świecie jeździ rowerem opowiada o podróży przez trzy kontynenty
Dworzec kolejowy. Ale rosyjski
Rosjanie twierdzą, że rosyjski dworzec kolejowy lepszy jest od zachodnioeuropejskiego
Katla
Katla wybuchnie wkróce - mówi Thor Thordarson, wulkanolog z Uniwersytetu w Edynburgu
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na