kajaki
forum
sklep

Pampeluna, czyli wino, kobiety i byki

Corrida i gonitwa byków, białe ubrania i czerwone chustki. Oto Pampeluna, w której zachodni turyści płacą 300 euro za dwie minuty obserwacji pogoni za bykami.

San Fermin w Pampelunie i Toruniu - gonitwa byków i zabawa do rana
Fot. Daniel Pach, San Fermin w Pampelunie 2009

Na wystawę zdjęć Daniela Pacha z San Fermin w Pampelunie w 2009 roku zwinka.pl zaprasza do Torunia, na ulicę Różaną, gdzie w ramach święta San Fermin w Toruniu znalazła ona swoje specjalne miejsce.

data publikacji: 2010-07-10

autor:
Iwona Muszytowska-Rzeszotek

San Fermin w Pampelunie i Toruniu - gonitwa byków i zabawa do rana

Święto San Fermin to najważniejsze wydarzenie w kalendarium uroczystości w Pampelunie. Zgodnie z tradycją święto obchodzone jest między 6 a 14 lipca.

Zaczyna się zawsze tak samo, od wystrzelenia przez burmistrza racy w samo południe, na Plaza de Consistorial. To sygnał rozpoczęcia zabawy. Strzelają szampany, leje się wino, gra muzyka. Tak Baskowie w Pampelunie bawią się do rana. O 8.00 rano następnego dnia, rozpoczyna się pierwsza gonitwa - encierro. Trasę 825 metrów przemierza 6 byków i 6 krów. Meta na Plaza de Toros. Tam docierają śmiałkowie, a jest ich każdego coraz więcej. Każdy wieczór kończy corrida, podczas której stracone zostaną byki z porannej gonitwy.

I tak jest w Pampelunie od wieków. Początki święta sięgają już XIV wieku. Od 1592 roku San Fermin regularnie odbywa się w lipcu.

foto
Fot. Daniel Pach, San Fermin w Pampelunie 2009

Mimo, że hiszpańskie obyczaje związane ze świętem San Fermin wzbudzają wiele kontrowersji, to święto ściąga w tym czasie do Pampeluny tysiące turystów, głównie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nierzadko także oni biorą udział w gonitwach chcąc dowieść swojej odwagi. Dlatego też w tym roku brytyjska ambasada opublikowała na stronie internetowej komunikat do Brytyjczyków, w których apeluje o ostrożność i rozważenie związanego z zabawą ryzyka.

Gonitwa wąskimi uliczkami jest rzeczywiście atrakcją wysokiego ryzyka, tym bardziej, że uczestnicy porannego joggingu z bykami są zazwyczaj nieco zmęczeni po całonocnych zabawach, mocno zakrapianych alkoholem. Od 1911 roku zaczęto prowadzić dokładne statystyki ofiar. Do tej pory śmierć w czasie gonitwy poniosło 15 osób. W tym roku już w pierwszych dniach dwie osoby zostały ugodzone rogami, a co najmniej cztery inne odniosły obrażenia z powodu upadków podczas drugiej gonitwy.


czytaj więcej:

123

kategorie: znane miasta ekstremum bieganie

fotofotofotofotofotofotofoto
Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Zanim skończył się asfalt
Początek wyprawy do Workuty - trasa do Moskwy
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Rusz z nami na Workutę!
Ekspedycja Workuta Bajdarata 2011
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Bear Grylls? Nie, Les Stroud
Któremu mistrzowi survivalu wierzyć?
Jerozolima – do utraty zmysłów!
Tu mędrcy popadają w szaleństwo, a szaleńcy stają się jeszcze bardziej szaleni...
Śmierć w saunie
Jak długo można wytrzymać w saunie? Czy zbyt długie w niej siedzenie może spowodować śmierć?
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na