kajaki
forum
sklep

Afganistan. Pragnienie życia

Skromne posiłki, pomoc w domu, noszenie wody, chrustu, wypas bydła, wyplatanie dywanów, a nawet praca w kamieniołomach. Oto życie dzieci w Afganistanie w obiektywie fotoreportera Polskiej Akcji Humanitarnej.

Afganistan. Pragnienie życia
Fot. Marcin Suder. PAH. Afganistan - Pragnienie Życia

Marcin Suder - fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, lecz prawdziwą jego pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie. Na co dzień pracuje dla agencji Melon i Corbis. Przez kilka lat był wykładowcą w pracowni fotoreportażu w Akademii Fotografii.

Więcej szczegółów o wystawie w miastach całej Polski - czytaj tutaj.

data publikacji: 2010-05-04

autor:
zwinka.pl

Fotograficzna wystawa Polskiej Akcji Humanitarnej jeździ po całej Polsce. Niedawno zdjęcia oglądać można było w Warszawie. Aktualnie są w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Ich autorem jest Marcin Suder, który zaczynał karierę od fotografowania wojny w Kosowie. Najpierw jednak fascynowały go dramatyczne reportaże, które czytał w gazetach, później chciał to wszystko sam zobaczyć i udokumentować. Postanowił przekonać się, jak tam jest, jak żyją uwikłani w zbrojny konflikt ludzie: żywi, prawdziwi i cierpiący.

- Gdy jechałem tam po raz pierwszy - wspomina w jednym z wywiadów. - Byłem umówiony z nieżyjącym już niestety znajomym fotografem pracującym dla Reutersa. Odradzał mi ten wyjazd, pomimo że sam jeździł w rejony zapalne od wielu lat. To właśnie on powiedział mi, że ten pierwszy wyjazd na trudny temat, będzie albo ostatnim, albo wciągnie go to na całego. Nie można już od tego uciec i będzie się wracać. Tak jak ja. Ciągle wracam.

 

foto
Fot. Marcin Suder. PAH. Afganistan - Pragnienie Życia

Wielokrotnie pytany jest - dlaczego fotografuje takie dramatyczne historie? Do końca nie wie. Zawsze chciał zobaczyć jak wojna wygląda z bliska, jak wyglądają ludzie biedni i chorzy. Ludzie, którzy nie mogą normalnie żyć, tocząc wciąż etniczną wojnę.

- Ja nie jestem tylko fotografem wojennym - mówi Marcin Suder. - Chcę to wszystko, co widzę, pokazać innym, wyjść z informacją na szersze forum, by uświadomić innym, jakie zło ma miejsce na świecie.

Dla Polskiej Akcji Humanitarnej zrealizował już wiele fotoreportaży. Między innymi z Iranu zrobiony po trzęsieniu ziemi w Bam. Również niedługo po obaleniu rządów Talibów, Suder fotografował przemiany w życiu społecznym w Afganistanie. Kolejny, to materiał na temat edukacji i analfabetyzmu w Afganistanie. Tak powstała wystawa "Afganistan. Pragnienie życia". Aktualnie Marcin Suder przebywa w Sudanie. Znów robi zdjęcia...


czytaj więcej:

123

kategorie: Azja

fotofotofoto
Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na