kajaki
forum
sklep

historia

(32) w tej kategorii:

1-15 | 16-30 | 31-32 | nastepna

2011-08-19
Ostrza szalonego Muramasy
W Europie znajdują się tylko trzy ostrza wykute przez legendarnego mistrza sztuki kowalskiej, Sengo Muramasę. W Japonii każdy wykonany przez niego przedmiot uznawany jest za dobro narodowe. »

2011-07-09
Żony Arkadego Fiedlera
Tuż przed wybuchem II wojny światowej, polski rząd planował kolonizację Madagaskaru. W roli eksperta, który miał zbadać czy wyspa nadaje się do kolonizacji, wystąpił słynny podróżnik Arkady Fiedler. »

2011-04-16
Camino tinto - dzień 18
Wolność dla Leon, owce w mieście, wieżowce bez okien, liście jak słonie - nic nie dociera do człowieka opętanego nivomanią. Chyba, że bracia Hiszpańczycy wydrą ryja do czwartej. »

2011-03-06
Azymut Workuta
Zimowa wyprawa do Workuty
Po miesiącach gorączkowych przygotowań, 10 marca, rusza ekspedycja Toruń-Workuta-Bajdarata 2011 - pierwsza w historii próba dotarcia samochodami z tej części Europy do jej wschodniego, zapomnianego krańca. »

2011-02-27
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu realizowanego przez zwinka.pl o losach łagierników z Workuty. Za kamerą zasiadł wybitny operator młodego pokolenia, Paweł Dyllus. »

2010-10-04
Prezydent Kaczyński - myśl naprawdę złota
Pomnik oczadzenia pokatastrofowego w Skórczu
Skórcz - miasto na Pomorzu. Pięć, sześć ulic na krzyż. Ładnie na pagórkach położone, z kościółkiem na wzniesieniu. Niżej placyk pomnikowy. A na nim toto. »

2010-09-05
Proboszcz zbierał ludzkie czaszki
Kaplica Czaszek w Czermnej. Jak zrodził się pomysł jej budowy?
Proboszcz Vaclav Tomasek masowy grób odkrył po przejściu ulewy. Jego oczom ukazały się szczątki częściowo jeszcze pokryte resztkami ciał. Wkrótce przyozdobiły sufit i ściany nowej kaplicy - Czaszek. »

2010-08-31
Srebrna Góra – niezdobyty pruski bastion
Napoleonowi wystarczyły dwie bitwy, aby potężne państwo pruskie rozsypało się jak domek z kart. Nigdy nie udało mu się jednak zdobyć słynnej twierdzy Srebrna Góra (Silberberg). Nie zdobył jej nikt... Nigdy. »

2010-08-18
Czym troskały się Baba i Panna?
Zamek Troski - garść historii i szczypta literackiej fikcji
„Z porosłego rzadkim lasem wzgórza sterczała dziwaczna, dwuroga skała, jak czarcia głowa, jak uszy utajonego wilczura (...) - Troski... - zajęczał ktoś. - Zamek Troski... Boże miej nas w opiece..." »

2010-07-27
Woda w zbroi się gotuje
Rycerstwo lubi się bić. Ale musi mieć dobre warunki. Tymczasem słońce przypomniało, że wtedy - 15 lipca 1410 roku - to ono odegrało zasadniczą rolę. I tak było 600 lat później. »

2010-07-15
Žalgiris - Grunwald według Litwinów
Prof. Alfredas Bumblauskas o bitwie pod Grunwaldem
Zwycięstwo pod Grunwaldem świętują nie tylko Polacy, ale też Litwini. Jednak spojrzenie litewskich historyków na tę bitwę, jest zupełnie inne... Żartują: gdy Jagiełło się modlił, Witold bił mieczem. »

2010-07-07
Góra Krzyży - ważny pagórek
Nazywają ją fenomenem kulturowym Europy. Choć naśladować tę ideę próbuje się w wielu miejscach świata, także w Polsce, nigdzie nie stawiano masowo symboli katolicyzmu z taką determinacją i na taką skalę. »

2010-07-04
Ewangelia Judasza, czyli wywiad z Jezusem
Największy potępieniec w dziejach, Judasz Iskariota, był autorem jedynego wywiadu z Jezusem. Odnaleziona w Egipcie jego ewangelia nie jest tekstem narracyjnym, a zapisem rozmowy przyjaciół. »

2010-06-27
Odnalezienie arki Noego?
Chińscy i tureccy badacze ogłosili, że odnaleźli na zboczu góry Ararat pozostałości arki Noego. Specjaliści wątpią. Nie ma bowiem na świecie tyle wody, żeby wynieść łódź na wysokość odkrycia arki... »

2010-06-27
Wolin - gród awanturników
Gdy na mapach nie było Polski, Wolin był najpotężniejszym portem na Bałtyku. Rządzony przez Wenedów, przyjaźnił się z Wikingami, a handlował z Arabami. Aż nadeszło wojsko Mieszka I. »


1-15 | 16-30 | 31-32 | nastepna


zobacz też:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Pogadać z Aurorą
Niepełnosprawny i jego wózek za kręgiem arktycznym "zapolują" na zorzę...
Sezon zainaugurowany!
Otwarcie Sezonu Turystycznego w Toruniu
Struga Łysomicka - kajakiem przez Las Piwnicki
Zwinka korzysta z roztopowej wody - zimowy spływ Strugą Piwnicką
Mieni się jesień na Mieni
Pierwszy spływ zwałkowy w życiu... (rzeka Mień)
Sezon na wiślane wraki
Zwinka nie mogła tego przegapić - przy tak niskiej wodzie Wisła odsłania swe sekrety
Regaty o Puchar Marszałka
Od czerwca do października...
Imprezy integracyjne na wodzie
Czasem trzeba odpłynąć.. By odzyskać motywację!
Dla każdego coś mokrego
RELAKS, PRZYGODA, ADRENALINA - agencja kajakowa ZWINKA zaprasza na spływy!
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na