kajaki
forum
sklep

Sezon na wiślane wraki

Sezon na wiślane wraki
...cd.

Według nadzoru wodnego zaledwie 700 metrów dalej, nam wydaje się, że chodzi o dystans nieco większy, wynurza się kolejny wrak. Tu nieliczni zajmujący się tym tematem historycy nie są zgodni. Padają różne nazwy statków i różne okresy historyczne, w których zatonęły. Musimy przyznać: nie wiemy, co to za jednostka. Możemy zmierzyć szerokość jej kadłuba, bo wpływamy nad pokład, ale pod nami ciągle pozostaje żelazna zagadka. Na marginesie, mimo rdzy, stal pozostaje w świetnej formie. Wystarczy popukać czymś metalowym, by usłyszeć zdrowy dźwięk. Byle garnek takiego nie wyda.

Nieistniejącą jeszcze, ale aż narzucającą się, trasę turystyczną "Szlakiem wiślanych wraków" kończymy w Nieszawie - mieście przyciągającym jak magnes wszystkich płynących Wisłą. To 703 kilometr rzeki. Tutaj zawsze blisko do sklepu, a tuż przy bulwarze mają nawet ubikację publiczną z papierem toaletowym i ręcznikami. Dzicy płynący rzeką są mile widziani. Dalej, na 707 kilometrze przy takiej wodzie, wystaje barka zatopiona przy Zielonej Kępie. Tu nie ma tajemnic - zrobiono to świadomie, wypełniona kamieniami barka stała się trwałą konstrukcją hydrotechniczną.

Czy to wszystkie wraki na tym odcinku Wisły? Nie wiadomo. Gdyby wierzyć plotkom, jest jeszcze kilka wraków do spenetrowania. Zresztą, wszystko przecież zależy od poziomu wody. Gdy będzie jeszcze niższy, zobaczymy oczywiście jeszcze więcej. Przecież Wisła przez wieki tętniła życiem. Przewożono nią towary i toczono o nią bitwy. Rafa Bógpomóż zbierała ofiary przez setki lat. Dlatego polowanie na niską wodę na Wiśle jest takie pasjonujące. A wrakoholizm jest chorobą zakaźną


czytaj więcej:

123

kategorie: wisła rzeki kajaki

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~brrr
2012-10-20 01:04
*   (+odpowiedz)
Ktoś wreszcie coś napisał
fotka
~PK
2012-10-09 01:22
*   (+odpowiedz)
Fotka 1 i 12 to wrak tylnokołowca "Fortuna"(rok budowy 1882), natomiast fotki 11 i 13 to wrak bocznokołowca "Spóldzielnia Wisła".Obie jednostki zostały zatopione we wrzesniu 1939 roku.Holownik "Moniuszko"(rok budowy 1851) po zatopieniu został wydobyty we wrzesniu 1920 roku i za odszkodowaniem zwrócony armatorowi.Po II wojnie swiatowej pływał jako "Polonia". Złomowany w 1952 roku. Pływał 100 lat. li<x>nki , zeby nie było ze sobie to wymysliłem  http://www.zegluga.wroclaw.pl/forum/viewthread.php?thread_id=823 http://oceania.pbworks.com/w/page/8465962/Lloyd%20Bydgoski i "Fortuna" przy nabrzezu we Włocławku http://i262.photobucket.com/albums/ii105/jefedelamaquina/fortuna.jpg Pozdrawiam ekipę "Zwinki"
 
zobacz też:
z tego tematu:
Akcja Baken, czyli bałagan na rzece
Zwinka podejrzała, jak porządkuje się tor wodny na Wiśle.
Przejdziem Wisłę?
Za co zwinka kocha Królową Wisłę?
Pychówka z żaglem
Marcin Figurski, mąż aktorki Agaty Kuleszy, pływa pychówką z żaglem po Wiśle
Tama we Włocławku i przerwany wał
Unikalne lotnicze zdjęcia tamy we Włocławku i przerwanego wału w Świniarach
Ekspedycja Wisła trwa
- Warunki na Wiśle są gorsze niż się spodziewałem - przyznaje Marek Kamiński
Zbiornik Włocławski zapycha się lodem!
Akcja lodołamania na Wiśle
Akcja lodowa na Wiśle, jakiej nie było od lat
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Sezon zainaugurowany!
Otwarcie Sezonu Turystycznego w Toruniu
Struga Łysomicka - kajakiem przez Las Piwnicki
Zwinka korzysta z roztopowej wody - zimowy spływ Strugą Piwnicką
Mieni się jesień na Mieni
Pierwszy spływ zwałkowy w życiu... (rzeka Mień)
Imprezy integracyjne na wodzie
Czasem trzeba odpłynąć.. By odzyskać motywację!
Dla każdego coś mokrego
RELAKS, PRZYGODA, ADRENALINA - agencja kajakowa ZWINKA zaprasza na spływy!
Zwałkoholizm - studium nałogu
kajakarstwo zwałkowe
Nizinna alternatywa dla kajakarstwa górskiego...
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na