kajaki
forum
sklep

Sezon na wiślane wraki

Sezon na wiślane wraki
Przed dziobem rafa Kamienna Bógpomóż
...cd.

Smutna prawda jest taka, że wówczas wiślane wyspy: Gąbinek, Bógpomóż, Ptasia i Jamajka znikną. Przykryją je wody zbiornika. Póki co jednak, można się jeszcze cieszyć urokami tego wyjątkowego miejsca. Wiemy, że warto, więc ruszamy do Włocławka.

Przepłyniemy fragment naprawdę szczególny, bo ani on sztuczny, ani w pełni naturalny. Praca elektrowni na zaporze oczywiście wywołuje erozję dna Wisły. Ale tak się dzieje od czterdziestu lat! Dostatecznie długo, by uznać wreszcie włocławską zaporę za naturalną przeszkodę, która po prostu jest. I tyle. Bo wyrwy w dnie, choć przez działalność człowieka wywołane, to jednak mają swój urok. A co najważniejsze - gdy woda nie jest na tym odcinku sztucznie piętrzona, to rzeka nadal jest sobą. Czyli: jak jest susza - to poziom wody w niej niski. Logicznie, a nie hydrotechnicznie.

Odsłona pierwsza - rafy kamienne. Nim dotarliśmy do wraków, musieliśmy poskakać trochę na kamieniach. Najciekawsze jest chyba spływanie tego fragmentu na skraju szlaku wodnego, gdzie wciska się wąski nurt. Rzeka przyspiesza, głazy wyrastają nagle spod wody. Sama nazwa Bógpomóż mówi za siebie. Kępa Bógpomóż, wieś Bógpomóż i rafa Bógpomóż. Ta okolica musi być szczególna. Na taką nazwę trzeba zasłużyć.

foto
Fragment burty niezbadanej dokładnie drewnianej barki, prawdopodobnie z XVIII wieku

Kawałek dalej, przy prawy brzegu, pierwszy wrak na trasie. Podobno to jakaś barka. Nadzór wodny jest zaskoczony, że wrak leży na brzegu kępy. Umiejscawiano go dotąd z dziesięć metrów od jej brzegu. Dla tych, którzy płynąc uważnie obserwują kilometraż - wrak leży na 691,5 kilometrze Wisły. Być może spora kupa pogiętego i poskręcanego metalu została dopchnięta do brzegu podczas pochodu lodów?

Kończy się Kępa Bógpomóż, a my płyniemy do prawego brzegu. 694 kilometr. Bądźmy precyzyjni - Jarosław Wachowski, kierownik Nadzoru Wodnego Toruń Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Gdańsk, precyzuje. - Chodzi o 693,9 kilometr rzeki. Wrak tej drewnianej jednostki bardzo rzadko jest widziany. Mówi się, że pochodzi z XVIII wieku. Ale nikt tego obiektu dotąd nie badał. Jak trzymają się dębowe resztki burt?

Trzymają, trzymają. Dębina jest przecież prawie wieczna. To najciekawszy fragment rzeki. Już z daleka dostrzegamy przed sobą jakąś sztuczną wyspę. To z wody wystaje wrak kanonierki "Moniuszko". Tu da się przybić, wysiąść z kajaka, a nawet zatańczyć. Według kilometrażu - 694,3 kilometr rzeki. "Moniuszko", należący do Flotylli Wiślanej, brał udział w wojnie 1920 roku. Bolszewików pchających się na zachód odganiał od rzeki. Jednak zatonął właśnie w tym miejscu trafiony pociskiem z ruin zamku w Bobrownikach. Pewnie historia jego dowódcy, który poległ w tym starciu, mogłaby stać się kanwą scenariusza niezłego filmu. Ale kto o tym wie?


czytaj więcej:

123

kategorie: wisła rzeki kajaki

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *




turing < przepisz tekst z obrazka po lewej




komentujkomentarze internautów:

fotka
~brrr
2012-10-20 01:04
*   (+odpowiedz)
Ktoś wreszcie coś napisał
fotka
~PK
2012-10-09 01:22
*   (+odpowiedz)
Fotka 1 i 12 to wrak tylnokołowca "Fortuna"(rok budowy 1882), natomiast fotki 11 i 13 to wrak bocznokołowca "Spóldzielnia Wisła".Obie jednostki zostały zatopione we wrzesniu 1939 roku.Holownik "Moniuszko"(rok budowy 1851) po zatopieniu został wydobyty we wrzesniu 1920 roku i za odszkodowaniem zwrócony armatorowi.Po II wojnie swiatowej pływał jako "Polonia". Złomowany w 1952 roku. Pływał 100 lat. li<x>nki , zeby nie było ze sobie to wymysliłem  http://www.zegluga.wroclaw.pl/forum/viewthread.php?thread_id=823 http://oceania.pbworks.com/w/page/8465962/Lloyd%20Bydgoski i "Fortuna" przy nabrzezu we Włocławku http://i262.photobucket.com/albums/ii105/jefedelamaquina/fortuna.jpg Pozdrawiam ekipę "Zwinki"
 
zobacz też:
z tego tematu:
Akcja Baken, czyli bałagan na rzece
Zwinka podejrzała, jak porządkuje się tor wodny na Wiśle.
Przejdziem Wisłę?
Za co zwinka kocha Królową Wisłę?
Pychówka z żaglem
Marcin Figurski, mąż aktorki Agaty Kuleszy, pływa pychówką z żaglem po Wiśle
Tama we Włocławku i przerwany wał
Unikalne lotnicze zdjęcia tamy we Włocławku i przerwanego wału w Świniarach
Ekspedycja Wisła trwa
- Warunki na Wiśle są gorsze niż się spodziewałem - przyznaje Marek Kamiński
Zbiornik Włocławski zapycha się lodem!
Akcja lodołamania na Wiśle
Akcja lodowa na Wiśle, jakiej nie było od lat
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Sezon zainaugurowany!
Otwarcie Sezonu Turystycznego w Toruniu
Struga Łysomicka - kajakiem przez Las Piwnicki
Zwinka korzysta z roztopowej wody - zimowy spływ Strugą Piwnicką
Mieni się jesień na Mieni
Pierwszy spływ zwałkowy w życiu... (rzeka Mień)
Imprezy integracyjne na wodzie
Czasem trzeba odpłynąć.. By odzyskać motywację!
Dla każdego coś mokrego
RELAKS, PRZYGODA, ADRENALINA - agencja kajakowa ZWINKA zaprasza na spływy!
Zwałkoholizm - studium nałogu
kajakarstwo zwałkowe
Nizinna alternatywa dla kajakarstwa górskiego...
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na