kajaki
forum
sklep

Ostrza szalonego Muramasy

W Europie znajdują się tylko trzy ostrza wykute przez legendarnego mistrza sztuki kowalskiej, Sengo Muramasę. W Japonii każdy wykonany przez niego przedmiot uznawany jest za dobro narodowe.

Ostrza szalonego Muramasy
Zdjęcia: Krzysztof Deczyński (Muzeum Okręgowe w Toruniu) Zbroja samuraja pochodzi z prywatnych zbiorów

Wykonane około pięć stuleci temu przez niego ostrze yari, które oglądać można w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu w ramach wystawy „Tajemnice samurajów”, lśni do dziś, jakby opuściło warsztat zaledwie kilka dni temu.

Wystawa jest objęta honorowym patronatem Ambasady Japonii.

data publikacji: 2011-08-19

autor:
zwinka.pl

- Ta wystawa to wydarzenie nie tylko w skali kraju, ale i Europy – mówi Krzysztof Polak, prezes Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego, która pomogła w zorganizowaniu toruńskiej wystawy. - Trudno mi sobie wyobrazić polskie muzeum, które byłoby w stanie zebrać tak pokaźną kolekcję japońskiego oręża. Większość z tych zabytków znajduje się bowiem w prywatnych rękach i rozrzucona jest po całej Europie, od Hiszpanii, po Szwecję.

Wystawa „Tajemnice samurajów” jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z Polską Sekcją Miecza Japońskiego działającą przy Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Prezentowane na niej eksponaty pochodzą niemal w całości z kolekcji prywatnych.

- Mogę zapewnić, że w żadnym polskim muzeum nie ma tak licznego i tak wartościowego zbioru – mówi Paweł Czopiński, kurator i pomysłodawca wystawy. - Prezentujemy aż 30 mieczy, które wykonano na przestrzeni siedmiu wieków. Oprócz tego cztery kompletne zbroje samurajskie wraz z oryginalnymi skrzyniami, 130 tsub, czyli gard mieczy, trzy muszkiety i 30 drzeworytów.

foto
Oto ostrze yari wykonane przez szalonego mistrza Muramasę

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest wykonane przez mistrza Muramasę ostrze włoczni – yari. Pierwotnie osadzone na długim drzewcu, mimo swych swych skromnych rozmiarów było - ze względu na swą ostrość i mocną konstrukcję - śmiertelną bronią, zdolną do przebicia każdej samurajskiej zbroi. Obecnie głownia włóczni oprawiona jest w drewniany futerał na fajkę (kiseru) – w tej wersji służyła zapewne do samoobrony, pełniąc rolę krótkiej broni osobistej.

- Miecze wykonane przez Muramasę owiane są legendą i często nazywane są „krwiożerczymi ostrzami” - dodaje Paweł Czopiński. - Zapewne przyczyną tego jest wydany przez słynnego szoguna Tokuwawę Ieyasu dekret zabraniający używania broni wykonanej przez Muramasę. Szogun Ieyasu miał powody aby obawiać się ostrzy tego kowala. Zginęli od nich jego dziad, ojciec i syn. Sam szogun również odniósł od niego ranę, jednak nie była ona śmiertelna.


czytaj więcej:

12

kategorie: turystyka Sztuki walki kultura historia Azja

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Sezon zainaugurowany!
Otwarcie Sezonu Turystycznego w Toruniu
Struga Łysomicka - kajakiem przez Las Piwnicki
Zwinka korzysta z roztopowej wody - zimowy spływ Strugą Piwnicką
Struga Łysomicka - kajakowy raj okresowy
Zwinka penetruje dopływy Wisły
Żony Arkadego Fiedlera
O przygodach Arkadego Fiedlera na Madagaskarze
Camino tinto - dzień 18
Camino długo wchodzi do Leon. I dobrze, bo Zając kuruje się idąc.
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Najsilniejsza Polka szpilek nie nosi

Marlena Wawrzyniak - piękna mistrzyni armwrestlingu
Tripskate - w Polskę na łyżwach
Kto raz spróbuje jazdy po bezkresnej przestrzeni Śniardw, nie wyjdzie już na sztuczne lodowisko!
Camino tinto - dzień 17
Kto na Camino pierwszy wpadł w trans? Zając, oczywiście. Słuchacz liści.
Camino tinto - dzień 16
Czyżby nagle zrobiło się z górki?
Pogański ślub po litewsku
Wyznawcy Perkuna, boga ognia, mają się świetnie
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na