kajaki
forum
sklep

Polskie łaziki w drodze na Marsa

Heksakoptery, manipulatory w kształcie dłoni, panele słoneczne... To tylko część wyposażenia polskich łazików marsjańskich, które w czerwcu wezmą udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge.

MAGMA 2, SCORPIO i COPERNICUS - polskie łaziki wezmą udział w University Rover Challenge
Łazik MAGMA 2

Zobacz relacje z zeszłorocznych zawodów University Rover Challenge:

data publikacji: 2011-05-17

MAGMA 2, SCORPIO i COPERNICUS - polskie łaziki wezmą udział w University Rover Challenge

Zadaniem uczestników University Rover Challenge jest zbudowanie łazika, zdolnego do wykonywania zadań, jakie realizują roboty badawcze wysyłane na inne planety Układu Słonecznego. W zawodach wezmą udział aż trzy polskie zespoły: z Białegostoku, Wrocławia i Torunia. Polscy konstruktorzy, jako jedyni w Europie, pomyślnie przeszli eliminacje i zakwalifikowali się do głównej części konkursu, w którym udział biorą pasjonaci astronautyki z najlepszych uczelni na świecie.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentować będzie COPERNICUS, Politechnikę Białostocką MAGMA2, a Politechnikę Wrocławską - łazik SCORPIO.

Łazik Magma2 wprowadzi zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o realizację zadań obserwacyjnych nie tylko na zawodach URC, ale w ogóle w robotyce mobilnej. W robocie zainstalowano dwa heksakoptery, które posłużą do obserwacji terenu z powietrza. Natomiast łazika Scorpio wyposażono w manipulator zbudowany w oparciu o szeregową strukturę kinematyczną, składającą się z 6 elementów, zakończoną uniwersalnym chwytakiem imitującym dłoń człowieka. Toruński Copernicus wyróżnia się tym, że posiada panele słoneczne będące alternatywnym źródłem energii. Ponadto, oprócz kamery głównej na peryskopie, robot zawiera kilka mniejszych kamer szczególnego zastosowania.

Polskie pojazdy zaprezentowano w poniedziałek 16 maja na specjalnym pokazie w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP).

W ubiegłym roku białostocko-toruński łazik MAGMA zajął w University Rover Challenge trzecie miejsce. Polskie ekipy mają nadzieję na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu. - Trzy łaziki, czyli w sam raz, żeby zapełnić całe podium - mówią ze sporym optymizmem i wiarą w możliwości swoich robotów młodzi konstruktorzy.

foto
Łazik SCORPIO

Zawody URC odbywają się na pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej. Zmagania trwają trzy dni, w czasie których maszyny poddawane są licznym testom technicznym. Sterowane zdalnie roboty muszą podołać skomplikowanym zadaniom, m.in: rozpoznać teren, pobrać próbki gleby, czy dostarczyć pomoc medyczną rannemu astronaucie.

Prawdziwym wyzwaniem dla konstruktorów i ich robotów będą pustynne warunki, które zbliżone są do tych panujących na Czerwonej Planecie. Wysoka temperatura, kurz, ekstremalnie niska wilgotność powietrza to czynniki, które mogą stanąć na drodze do zwycięstwa.

Główną nagrodą - oprócz gratyfikacji finansowej - jest możliwość zaprezentowania prototypu pojazdu marsjańskiego Agencji Kosmicznej NASA. Wygrana w konkursie jest ogromną szansą zaistnienia na arenie międzynarodowej i udziału w badaniach nad Czerwoną Planetą.


czytaj więcej:

12

kategorie: mars

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~Morgan
2012-02-27 23:17
*   (+odpowiedz)
Na tej stronie można obejrzeć filmowe podsumowanie tegorocznego udziału polskich drużyn w tegorocznej edycji zawodów URC, warto obejrzeć. http://kosmicznapolska.pl/aktualnosci/286-18-11-11-film-podsumowanie-lazki-premiera.html
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na