kajaki
forum
sklep

Zwinka na białej wodzie

Predstawiciele kajakowego ogniwa ZWINKI oraz bydgoskiego klubu kajakowego ORZEŁ zamoczyli wiosła w kilku rwących potokach Czech. Poznali także królową polskich rzek górskich - Kamienną.

Izera, Mumlawa, Kamienna...
Izera, Mumlawa, Kamienna / zdjęcia: Luksfer i Kolins

Izera (Jizera) – prawy dopływ Łaby o dł.  164 km. Jej źródliska znajdują się w Górach Izerskich. W górnym biegu (do osady Mytiný) stanowi granicę polsko-czeską o długości 15 km. Niewielkie dorzecze Izery po polskiej stronie, jako jeden z niewielu obszarów naszego kraju, obok dorzecza Dzikiej Orlicy, należy do zlewiska Morza Północnego.

Mumlawa (Mumlava) - górska rzeka w czeskiej części Karkonoszy o długości 12,2 km. Przez kajakarzy wykorzystywana głównie od Harrahova do ujścia. Wpada do Izery pod Kořenovem.

Kamienna – górska rzeka w polskich Sudetach Zachodnich o długości 33 km. Lewobrzeżny dopływ Bobru. Swój początek bierze w torfowisku Zielony Klin na północnych zboczach Mumlawskiego Wierchu (Karkonoski Park Narodowy). Koryto kręte, z licznymi głazami imponujących rozmiarów. Do Bobru wpada w okolicy Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze.

* * *

Chcesz przeżyć kajakową przygodę? Kliknij:

data publikacji: 2012-03-31

autor:
Adam Luks

Izera, Mumlawa, Kamienna...

Do Szklarskiej Poręby, na tydzień przed świętami, przyciągnęła nas chęć podejrzenia w akcji polskich herosów wiosła. Właśnie w tej urokliwej miejscowości co roku rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim, czyli jedna z najważniejszych imprez w krajowym kalendarzu kajakowym.

Zawodnicy zmagają się na krótkim, ale bardzo urozmaiconym odcinku słynnej rzeki Kamiennej, która w swym górnym biegu stanowi granicę między Górami Izerskimi a Karkonoszami. Kamienna to niekwestionowana królowa polskich rzek górskich, których - niestety - nie mamy w naszym kraju w nadmiarze.

Niespełna kilometrowy odcinek rzeki w administracyjnych granicach Szklarskiej Poręby na jeden kwietniowy weekend zamienia się w tradycyjną arenę zmagań najlepszych polskich kajakarzy. Nie mogło zatem zabraknąć tam również reprezentantów ZWINKI ;)

Do Szklarskiej dotarliśmy w środę, czyli trzy dni przed zawodami. Postanowiliśmy bowiem popróbować swych sił na przepięknej czeskiej Izerze i jej dzikim dopływie - Mumlawie, nim rzucimy wyzwanie legendarnej Kamiennej.

Karkonosze przywitały nas śnieżną zadymką. Miało być wiosenne chlapanie, a tu zaspy po kolana! Nie ma jednak tego złego... Śnieg topniał bardzo szybko, a dzięki temu zmniejszył się nieco deficyt wody w wybranych rzeczkach.


czytaj więcej:

12

kategorie: sport rzeki kajaki Czechy

fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto
Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~Ślimak
2011-04-27 14:12
*   (+odpowiedz)
a gdzie autorsie zdjecia?
fotka
~luksfer
2011-04-28 10:54
*   (+odpowiedz)
Na stronie 2 jest jedno - Kolins mi pyknął mi komórą. Gdyby nie to, byłoby cienko... Taki lajf "fotoreportera" Znasz to pewnie z autopsji, Ślimaku. Liczę jeszcze na Bodzia, jego fot jeszcze nie widziałem, a coś tam pstrykał zawzięcie...
 
zobacz też:
z tego tematu:
Imprezy integracyjne na wodzie
Czasem trzeba odpłynąć.. By odzyskać motywację!
Zwałkoholizm - studium nałogu
kajakarstwo zwałkowe
Nizinna alternatywa dla kajakarstwa górskiego...
Prijon taifun - kajak legenda
Test najstarszego kajaka polietylenowego świata
Trzy dni gniewu Wisły
Humory Królowej poczuliśmy na własnej skórze...
Górski nurt na opłotkach Torunia
Wilcza Struga - dzika siostra toruńskiej Bachy. Relacja ze spływu.
Gardęga rulez!
Jardęga, Gardeja, Gardęga - trzy imiona królowej zwałkoholików!
Test kajaka point 65
Portal zwinka.pl testuje kajak point 65 - szwedzki "morszczak" dobry też na niziny
Ten wielki, wredny dąb
Rzeka Wda
Jest jedna słynna zwałka na Wdzie...
Tam, gdzie się woda piekli
Zimowy "festiwal kabin" na szalonej rzece Wel - reportaż
Solo - słona cena życia
Dokument o marzeniu i śmierci Andrew McAuley 'a
Bajkał w 42... doby
Aleksander Doba opłynął samotnie największy na świecie zbiornik słodkiej wody
Ze 186 stóp - na łeb, na szyję
Amerykański kajakarz Tyler Bradt pobił rekord wysokości w skoku z wodospadu - wideo
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na