kajaki
forum
sklep

Światowy Dzień Toalet

Wyobraź sobie, że 2,5 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do godnych warunków sanitarnych. Każdego roku miliony osób umierają na choroby związane z brakiem dostępu do sanitariatów i czystej wody.

Światowy Dzień Toalet
Ujęcie wody pitnej w Chan Junis / fot. Kuba Kamiński

Dostęp do godnych warunków sanitarnych jest podstawowym prawem człowieka. Wesprzyj akcję sanitarną PAH i wpłać dowolną kwotę na konto:

65 1060 0076 0000 3310 0016 0860

z dopiskiem "Kampania Sanitarna"

data publikacji: 2010-11-19

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. I choć temat wydaje się niepoważny, szef Światowej Organizacji Toalet, Jack Sim podkreśla, że problem jest ogromny i należy o nim mówić otwarcie i jak najczęściej.

Brak dostępu do higienicznych sanitariatów jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób w ubogich krajach.

- W wielu miejscach na świecie szkoły w ogóle nie zapewniają uczniom toalet, wody i środków czystości. W szkołach na terenie Gazy toalet praktycznie nie ma, a jeśli są, jedna przypada na 180 uczniów – Agnieszka Samolej, szefowa misji PAH w Autonomii Palestyńskiej.

W wiosce Wadi Foukeen znajduje się szkoła koedukacyjna, w której uczy się 299 dzieci (153 chłopców i 146 dziewczynek). Obejmuje ona klasy od pierwszej do dwunastej. W szkole pracują 22 osoby (kadra nauczycielska i pion administracyjny), razem z uczniami daje to 321 osób. W szkole znajdują się 3 toalety dla chłopców i 3 toalety dla dziewcząt oraz dwie dla personelu. Rachunek jest prosty. Na jedną toaletę w tej szkole przypada 50 uczniów.

Brak swobodnego dostępu do toalety wpływa niekorzystnie na wyniki w nauce dzieci. Zdarza się bowiem, że dziewczynki z powodu nieodpowiednich warunków sanitarnych, bądź ze wstydu przed przechodzeniem w pobliżu chłopców, starają się ograniczyć do minimum uczęszczanie do szkolnych toalet, a w dni menstruacji nie przychodzą w ogóle do szkoły.

Polska Akcja Humanitarna postanowiła zmienić tę sytuację.

- Chcielibyśmy wybudować budynek sanitarny, w skład którego wejdzie m.in. blok 6 toalet dla dziewcząt, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych - informują organizatorzy akcji.

foto
Uczniowie szkoły w Wadi Foukeen / fot. Kamila Tyniec

W skład budynku wejdzie m.in. blok 6 toalet dla dziewcząt, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych, a także umywalnie. Budynek będzie wykonany z bloków cementowych, otynkowany i pomalowany. Wentylację zapewnią okna oraz wywietrzniki. Każda toaleta będzie oddzielna i zamykana od środka. Zainstalowane zostaną muszle klozetowe wraz ze spłuczkami oraz umywalki, krany i lustra.

Na dachu budynku powstaną 2 zbiorniki – jeden na wodę „czystą”, a drugi na tzw. „wodę szarą”, która służyć będzie do spłukiwania toalet.

Na ten cel potrzeba dokładnie 108.855,00 zł. Pomóżmy zebrać tę kwotę.

kategorie: akcje

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~MisjaLuxSalutis
2011-01-29 18:28
*   (+odpowiedz)
Nasi podopieczni cieszą się na myśl o tej akcji.
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na