kajaki
forum
sklep

Wszyscy święci świata

1 listopada, dla Polaków dzień szczególny. O obrzędach pogrzebowych w różnych częściach świata opowiada dr. Zdzisław Preisner, geograf, podróżnik i wydawca.

Wszyscy święci świata
Peru - fragment szkieletu znaleziony na płaskowyżu Nazca / zdjęcia: Zdzisław Preisner

Dr Zdzisław Preisner - toruński geograf, podróżnik, wydawca, członek Polskiego Oddziału the Explorers Club. Do tej pory odwiedził 111 krajów świata na wszystkich kontynentach. Uczestniczył w wyprawach naukowych na Spitsbergen i do Australii. W podróży po świecie spędził łącznie ponad 50 miesięcy, pokonując 300 tysięcy kilometrów na lądzie i 750 tysięcy w powietrzu. Zgromadzona podczas tych wypraw dokumentacja fotograficzna liczy 50 tysięcy przezroczy.

data publikacji: 2010-11-01

autor:
Dominika Luks

zwinka.pl: Jak bardzo rodzaj pochówku uzależniony jest od geograficznego umiejscowienia danej kultury? 

Zdzisław Preisner: Kwestia pochówków na świecie jest uzależniona od bardzo wielu czynników, głównie od wyznawanej w danym regionie religii, ale też np. od środowiska czy klimatu. Wiadomo, że nie będzie pochówków w ziemi tam, gdzie tej ziemi nie ma, np. na terenach skalistych. Dlatego też różnorodność sposobów chowania ludzi jest bardzo duża.  

zwinka.pl W swoich podróżach odwiedził  Pan wszystkie kontynenty świata. Proszę przybliżyć nam nieco tę różnorodność pochówków.

ZP: Rozważania o sposobach grzebania zmarłych warto zacząć od przeszłości. Ponieważ na ślady dawnych pochówków natykamy się na całym świecie. Za przykład posłużyć mogą obiekty megalityczne znajdujące się na terenie Kaszub mające około 3-4 tyś. lat. Do ich konstrukcji używano kawałków skał, najczęściej pochodzenia lodowcowego. Obok konstrukcji kromlechowych czyli kamiennych kręgów, napotkać można miejsca pochówku, które dzielimy na dwa rodzaje.

Pierwszy z nich to grobowce korytarzowe, gdzie z dolmenów (kamieni) tworzono rodzaj korytarza, na którego końcu lokowano ciało zmarłego. Ten rodzaj pochówku dotyczył osób szczególnych, przywódców czy też ludzi postawionych wysoko w społecznej hierarchii. Drugim rodzajem pochówku były grobowce skrzynkowe - z kamiennych płyt tworzono swego rodzaju skrzynkę, którą zabudowywano miejsce złożenia ciała zmarłego. O wiele więcej budowli tego typu jest na terenie Europy Zachodniej, np. we Francji, Włoszech czy Irlandii. Jeżeli chodzi o dawne pochówki, to warto również wspomnieć o piramidach.

foto
Egipt - piramidy w Gizie

Te najbardziej znane grobowce na świecie znajdują się w Egipcie. Znaleźć można tam piramidy schodkowe, łamane oraz te najsłynniejsze piramidy w Gizie, gdzie złożono ciała trzech faraonów. Ale piramid nie brakuje również w Ameryce Południowej, mimo że tamtejsze nie zawsze traktowane były jak grobowce. Przykładem piramidy-grobowca jest piramida Majów w Palenque, w której ulokowano ciało władcy o imieniu Pacal. Dodatkowo warto wspomnieć, że zmarłego zaopatrywano w całą gamę różnych przedmiotów: od jedzenia, poprzez przedmioty codziennego użytku, po ubrania, biżuterię, klejnoty i wszystko to, co - jak uważano - mogło mu się przydać w zaświatach.


czytaj więcej:

123

kategorie: wywiady

fotofotofotofotofotofoto
Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~mini
2010-11-03 23:29
*   (+odpowiedz)
test js/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
Wielka wyprawa rowerowa
Człowiek, który po całym świecie jeździ rowerem opowiada o podróży przez trzy kontynenty
Dać wybrzmieć emocjom
Psychologiczna pomoc powodzianom
Jak powinna wyglądać pomoc psychologiczna powodzianom?
Byle nie Jamajka
zawód nawigator
Poznaję świat inaczej niż turysta, z tej portowej, bardziej prawdziwej perspektywy
Australia malowana dźwiękiem
Osiem lat nagrywał dźwięki... Australii. Co z tego wyszło?
Plecionkarze wymierają
Wyroby z wikliny
Etnolodzy w poszukiwaniu tradycyjnego zawodu wiślanego
Menelski poemat
Borys Szyc najlepszym aktorem FPFF w Gdyni - wywiad
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na