kajaki
forum
sklep

Śmierć w saunie

Narody zimę dobrze znające powiadają: sauna to zbawienie, bo nie ma to jak w środku zimy wyskoczyć z sauny wprost na śnieg. Gorzej, gdy z sauną się przesadzi - jak to zrobił Rosjanin Władimir Ladyzhensky.

Śmierć w saunie
Fot. www.flickr.com/photos/comedynose/3505508086
data publikacji: 2010-08-10

autor:
Radek Rzeszotek

Nie każdy Polak zakochuje się w saunie od pierwszego posiedzenia - ewentualnie pierwszej chłosty brzozowymi rózgami. Pierwsze wrażenie zależy bowiem od rodzaju sauny, w której się przebywa. W zależności od temperatury (od 45 do 140 stopni Celsjusza), czy poziomu wilgotności (suche sauny mają ok. 40 procent wilgotności, zaś sauny parowe mają ponad 90 procent) należy dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. Podobno jednak do każdej można się przyzwyczaić. I jeśli korzysta się z niej z głową, śmierć w saunie jest niemożliwa - pod warunkiem, że ma się zdrowe serce.

Dla narodów północy - Rosjan, Finów, Szwedów, Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Kanadyjczyków - sauna to wręcz element kultury. Niejedną noc polarną umilają sobie siedzeniem w upale, który tylko przez kilka pierwszych chwil wydaje się nie do zniesienia. Potem z każdą kroplą potu wylaną w saunie mają poczucie, że przybywa im zdrowia. Z potem przecież z organizmu wydalane są toksyny i inne szkodliwe związki.

foto
Jedno z ostatnich zdjęć Władimira Ladyzhenskiego(z lewej) wykonane podczas mistrzostw siedzienia w saunie. Wktórce Rosjanin zmarł

To co na początku było sposobem na zdrowie, niektórzy potrafili przekuć w interes. Od dziesięciu lat organizowane są w Finlandii Mistrzostwa Świata w Siedzeniu w Saunie. W tym roku odbyły się w miejscowości Heinoli. Oficjalny rekord świata należy do Fina Timo Kaukonena, który w 2003 roku wytrzymał 16 minut w temperaturze 110 stopni Celsjusza.

- Temperatura 110 stopni nie jest dla Finów korzystających z sauny niczym nadzwyczajnym - mówi Kristian Miettinen, który opiekuje się zawodnikami biorącymi udział w mistrzostwach. - Średnio każdy człowiek korzystający z sauny jest w stanie wytrzymać w takiej temperaturze nawet sześć minut. Znane są też przypadki, że niektóre osoby wytrzymują po kilka minut w saunie o temperaturze nawet 160 stopni Celsjusza. Oczywiście zdarzają się przypadki śmierci w saunie, ale należą one do rzadkości.


czytaj więcej:

12

kategorie: Finlandia ekstremum

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Pogadać z Aurorą
Niepełnosprawny i jego wózek za kręgiem arktycznym "zapolują" na zorzę...
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Bear Grylls? Nie, Les Stroud
Któremu mistrzowi survivalu wierzyć?
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
Kiedy wybuchnie superwulkan?
Naukowcy nie wiedzą kiedy wybuchnie superwulkan. Pierwszy będzie Yellowstone...
Zapasy średniowieczne
Współczesna szkoła średniowiecznej sztuki walki wręcz - Ringschule
Mafia na wystawie
Ta wystawa wywołuje skrajne emocje. Dla jednych jest prowokacją dla drugich narzędziem walki.
Air taxi Inari
W drodze na Nordkapp
Nawet z samolotu nie widać tam nic z wyjątkiem lasu i wody
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na