kajaki
forum
sklep

Kiedy wybuchnie superwulkan?

Gdy wybuchnie superwulkan Yellowstone, część ludzkości wyginie z powodu mrozów, głodu i opadów kwaśnych deszczów. Naukowcy alarmują: superwulkan Yellowstone wciąż drży. Ile mamy czasu?

Kiedy wybuchnie superwulkan?
data publikacji: 2010-07-22

autor:
zwinka.pl

Obecnie na Ziemi znajduje się kilka superwulkanów. Naukowcy na niektórych prowadzą badania, próbując ustalić kiedy nastąpi erupcja... Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wybuch Kaldery Yellowstone.

Aira i Aso położone są w pobliżu japońskiej wyspy Kyūshū i jak dotąd nie pokazały co potrafią... Nie wiemy też na co stać Taupo, superwulkan skryty pod największym jeziorem w Nowej Zelandii o powierzchni ponad 600 kilometrów kwadratowych. Pamięć o jego potędze przetrwała w języku Maorysów, którzy nazywają to miejsce „tam, gdzie panuje noc". Kiedy wybuchnie ten superwulkan? Na razie nie ma na ten temat bliższych danych.

foto

Za to Toba na Sumatrze dokonał dzieła zniszczenia około 70 tysięcy lat temu - wytrzebił wówczas większość osobników z gatunku homo sapiens żyjących wówczas na Ziemi i spowodował zniszczenie trzech czwartych roślin na półkuli północnej. Jedna z teorii głosi, że przetrwało tamten kataklizm zaledwie kilka tysięcy osobników gatunku ludzkiego. Wywołana erupcją wulkanu Toba zima wulkaniczna dotknęła całą planetę, wywołując błyskawiczną kilkuletnią epokę lodowcową. Obecnie Toba przybrał kształt jeziora o powierzchni prawie 2 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Stosunkowo dobrze znane są superwulkany położone w Ameryce Północnej. Long Valley Kaldera w Kalifornii powstał około 750 tysięcy lat temu w wyniku gigantycznej erupcji, w wyniku której opróżniona została cała komora magmowa. Po jej zapadnięciu powstała ogromna kaldera o powierzchni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych. Jednak najsłynniejszym superwulkanem pozostaje Kaldera Yellowstone w stanie Wyoming.


czytaj więcej:

12

kategorie: wulkany ekstremum

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~Stella
2013-04-11 16:44
*   (+odpowiedz)
Superwulkany są super!js/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif
fotka
~Sm0czY
2011-02-22 17:25
*   (+odpowiedz)
Jak Pierdyknie to Uuu...
 
zobacz też:
z tego tematu:
Katla
Katla wybuchnie wkróce - mówi Thor Thordarson, wulkanolog z Uniwersytetu w Edynburgu
Hekla i Katla
Gdy wybucha Hekla, cierpi cała Islandia. Gdy eksploduje Katla, odczuje to Europa
podobne artykuły:
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Bear Grylls? Nie, Les Stroud
Któremu mistrzowi survivalu wierzyć?
Śmierć w saunie
Jak długo można wytrzymać w saunie? Czy zbyt długie w niej siedzenie może spowodować śmierć?
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na