kajaki
forum
sklep

Žalgiris - Grunwald według Litwinów

Zwycięstwo pod Grunwaldem świętują nie tylko Polacy, ale też Litwini. Jednak spojrzenie litewskich historyków na tę bitwę, jest zupełnie inne... Żartują: gdy Jagiełło się modlił, Witold bił mieczem.

Prof. Alfredas Bumblauskas o bitwie pod Grunwaldem
Fot. www.flickr.com/photos/radoslawski/3745812992

Więcej na temat poglądu prof. Alfredasa Bumblauskasa z Uniwersytetu Wileńskiego będzie można przeczytać w książce "Pogoń za Litwą. 600 lat po Grunwaldzie", która ukaże się wkrótce nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie.

data publikacji: 2010-07-15

autor:
Radek Rzeszotek

Prof. Alfredas Bumblauskas o bitwie pod Grunwaldem

Trudno przecenić znaczenie zwycięstwa wojsk polsko-litewskich pod Grunwaldem. Zmieniła ona przecież geopolityczny układ nie tylko w Europie wschodniej, ale praktycznie na całym kontynencie. Państwo Jagiełły po Grunwaldzie zyskało prawie natychmiast status potęgi, z którą liczyć musieli się wszyscy: od papieża, po króla Francji.

Komu jednak ten sukces przypisać? Któremu wodzowi? Jagielle czy Witoldowi? Polscy historycy, cytując przede wszystkim Jana Długosza, podkreślają wybitny zmysł strategiczny i taktyczny króla Władysława. Miał on przecież z dystansu dowodzić wojskami sprzymierzonych, czego nauczył się rzekomo od wodzów wschodnich ludów. Tymczasem wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, Ulryk von Jungingen, z mieczem w dłoni znajdował się w samym sercu bitwy, co znacznie utrudniało mu możliwość skutecznego dowodzenia i kierowania poczynaniami jego wojsk.

foto
Po bitwie pod Grunwaldem poległ kwiat zachodniego rycerstwa. Fot. www.flickr.com/photos/clspeace/2780202515

- Wersja bitwy pod Žalgirisem, bo my Litwini tak nazywamy bitwę pod Grunwaldem, którą przedstawił Jan Długosz, nie jest w moim odczuciu właściwa - uważa prof. Alfredas Bumblauskas, wybitny historyk litewski z Uniwersytetu Wileńskiego, który specjalizuje się badaniach nad „złotym wiekiem" Litwy, czyli XV w. - Znacznie umniejsza rolę Witolda, a gloryfikuje Jagiełłę. Moim zdaniem bitwa przebiegała nieco inaczej, niż opisał ją Długosz...

W polskiej historiografii Witold uchodzi za raptusa, wodza o gorącej głowie, który najpierw działał (głównie mieczem), a dopiero potem myślał. Prof. Alfredas Bumblauskas nie wyklucza, że rzeczywiście miał on takie usposobienie. Nie oznacza to jednak, że na polu bitwy postępował bez głowy... Był przecież wodzem, który stoczył nie jedną zwycięską kampanię i bitwę. Wśród swoich żołnierzy cieszył się niezwykłą estymą. Mieszkający w podwileńskich Trokach Tatarzy i Karaimi wielbią go do dziś twierdząc, że był najwybitniejszym wodzem średniowiecza.


czytaj więcej:

123

kategorie: Litwa historia

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~obodryta
2014-10-13 00:49
*   (+odpowiedz)
hahahahaha, Witold dobrym strategiem .... to jakaś farsa...przecież pod Worsklą, wytracił całe polskie i ruskie rycerstwo. Po mimo sugesti ruskich kniaziów, pozostawił tatarski oddział by pilnował obozu i to w momencie , gdzie przeciwnikiem był Mongoł. Naprawdę pogratulować strategii , nie wspomnę już o tym że gdyby nie ciężki hufiec krzyżacki i poświęcenie polskiego rycerstwa to Witold z pod Worskli by nigdy nie wrócił. Kompleksy Litwinów są przerażające..!!!!!!!!!
fotka
~Kamila
2012-04-23 05:10
*   (+odpowiedz)
Niestety, zwycięstwo było dziełem współpracy, chociaż decydujące było użycie ciężkiego, polskiego wojska. Tylko ono dorównywało uzbrojeniem i siłą wojskom krzyżackim. Te antypolskie kompleksy rzutują teraz niektórzy Litwini na historię. To błąd. Najgorsze jest jednak to, że mniejszość polska na Litwie (10 %) społęczeństwa podlega systemowej dyskryminacji. Np. kary za używanie języka polskiego w miejscach publicznych czy manipulacje przy ordynacji wyborczej. Warto poczytać o Ponarach, gdzie Szaulisi - strzelcy litewscy z Niemcami wymordowali polską, wileńską inteligencję. Tu gdzieś ta niechęć do ofiar się urodziła...
fotka
~żunia
2012-08-15 07:33
*   (+odpowiedz)
cyt..."  Warto poczytać o Ponarach, gdzie Szaulisi - strzelcy litewscy z Niemcami wymordowali polską, wileńską inteligencję. Tu gdzieś ta niechęć do ofiar się urodziła........ a co to ma do bitwy pod Grunwaldem
fotka
~obodryta
2014-10-13 00:35
*   (+odpowiedz)
całkowicie się z Tobą zgadzam, takie oświadczenia to kompleksy małych narodków , których przedstawicielem bodaj najbardziej znamiennym są dziś Litwini - ze swoją skrajnie antypolską i antysłowiańską retoryką.
fotka
~jaga
2011-09-19 12:07
*   (+odpowiedz)
Bardzo ciekawy artykuł. Potwierdza mój pogląd na tę kwestię.
 
zobacz też:
z tego tematu:
Pogański ślub po litewsku
Wyznawcy Perkuna, boga ognia, mają się świetnie
Góra Krzyży - ważny pagórek
Nikomu nie udało się ich policzyć. Jedni mówią o 300 tysiącach, inni o milionie.
Karaimi - synowie Witolda
Rozrzuceni są po całym świecie. W Trokach na Litwie Karaimi żyją jak pączki w maśle
Park Grutas - rezerwat rewolucji
Stoją tu Leniny z całej Litwy. Lenin z Wilna, Lenin z Kowna, Lenin z Kłajpedy...
Pałac Władców – Wawel w Wilnie
Kordegardy i antykamery Pałacu Wielkich Książąt Litewskich pachną nowością. I czymś jeszcze.
Tarzan nad Niemnem
Park Przygody w Druskiennikach
Pół kilometrowy lot na linie nad Niemnem z każdego wyzwala okrzyk człowieka pierwotnego
Zwinka w areszcie KGB
Areszt KGB, Wilno
Klucząc po litewskich szlakach trudno nie trafić do radzieckiego kryminału
Wodny szał, czyli aquapark w Druskiennikach
Aquapark Druskienniki
Największy i serwujący najsilniejsze doznania aquapark w tej części Europy
Zwinka rusza na Litwę
Kraj tak bliski geograficznie i historycznie, a jednak mało znany
podobne artykuły:
Ostrza szalonego Muramasy
Niezwykła wystawa japońskiego uzbrojenia w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu
Żony Arkadego Fiedlera
O przygodach Arkadego Fiedlera na Madagaskarze
Camino tinto - dzień 18
Camino długo wchodzi do Leon. I dobrze, bo Zając kuruje się idąc.
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Pogoń za Litwą
Książka reporterów zwinki "Pogoń za Litwą. 600 lat po Grunwaldzie" już w sprzedaży!
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na