kajaki
forum
sklep

Pampeluna, czyli wino, kobiety i byki

San Fermin w Pampelunie i Toruniu - gonitwa byków i zabawa do rana
Fot. Daniel Pach, San Fermin w Pampelunie 2009
...cd.

San Fermin w Pampelunie i Toruniu - gonitwa byków i zabawa do rana

- Jeden mężczyzna jest poważnie ranny, został ugodzony przez byka rogiem w klatkę piersiową - mówi dr Fernando Boneta z miejscowego szpitala. - Drugi mężczyzna, ugodzony w nogę, jest w lepszym stanie. Pozostałe cztery ranne osoby zostały posiniaczone podczas upadków. Ale złamań i poturbowań nikt już tu nie liczy. Po latach zapewne z dumą prezentują pozostałe na ciele blizny, będące dowodem ich odwagi.

- Wyrób czerniny też przebiega dramatycznie i wygląda strasznie, a wszyscy czarną polewkę chwalą za oryginalny smak i lubią - mówi Daniel Pach toruński fotoreporter, który San Fermin w Pampelunie fotografował w ubiegłym roku. - Nikt do biegu nie jest zmuszany, każdy wie, co może spotkać go pod nogami byka. Jedni robią to z powodu tradycji inni chcą się sprawdzić. W czasie fiesty wszystko dzieje się bardzo szybko. Na ulicach jest przeraźliwie ciasno, trudno uniknąć winnej pokusie, taneczne zabawy wciągają dosłownie wszystkich, nawet najbardziej opornych. Mieliśmy mało czasu na spanie. Tam zaciera się dzień i noc. To jedna wielka zabawa w biało-czerwonych barwach. Miałem wrażenie, że „nasi" grają mecz w Pampelunie i do miasta zjechali kibice z Polski.

foto
Fot. Daniel Pach, San Fermin w Pampelunie 2009

Hiszpanie od pokoleń podchodzą do święta bardzo poważnie. Mimo iż powoli zatraca ono swoje religijne oblicze z odpustami, nieszporami i procesjami w roli głównej. W obchodach i zabawach uczestniczą wszyscy, od seniorów po dzieci.

Od kilku lat także w Toruniu, mimo sprzeciwu działaczy na rzecz ochrony zwierząt, którym San Fermin kojarzy się tylko z męczeniem zwierząt, odbywa się Fiesta. Oczywiście bez byków i biegów, ale w biało - czerwonych barwach, salsą, winem z beczki i tapas.

W tym roku Fiesta pod Krzywą Wieżą. A na ulicy Różanej zdjęcia Daniela Pacha z Pampeluny. To nasze partnerskie miasto w staraniach Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. A dla nich San Fermin to najważniejsze święto. Trudno je ignorować. Tym bardziej, że niezależnie od byków, to świetna okazja do zabawy.


czytaj więcej:

123

kategorie: znane miasta ekstremum bieganie

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Zanim skończył się asfalt
Początek wyprawy do Workuty - trasa do Moskwy
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Rusz z nami na Workutę!
Ekspedycja Workuta Bajdarata 2011
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Bear Grylls? Nie, Les Stroud
Któremu mistrzowi survivalu wierzyć?
Jerozolima – do utraty zmysłów!
Tu mędrcy popadają w szaleństwo, a szaleńcy stają się jeszcze bardziej szaleni...
Śmierć w saunie
Jak długo można wytrzymać w saunie? Czy zbyt długie w niej siedzenie może spowodować śmierć?
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na