kajaki
forum
sklep

Szlak bursztynowy - początek

Byliśmy w Karklė. Wszystko wskazuje, że to tam zaczynał się szlak bursztynowy. Oczywiście można iść dalej, na Łotwę i do Estonii. Ale po co? Skoro tu Bałtyk wyrzuca bursztynu najwięcej?

Szlak bursztynowy - początek
Toto ma 40 milionów lat. Jest ciągle ciepłe.
data publikacji: 2010-07-01

autor:
Jacek Kiełpiński

Bursztyn dziś w modzie nie jest. Kojarzy się z kobietą w tak zwanym wieku. Zero seksu. Dlatego coraz rzadziej zastanawiamy się nad jego fenomenem. Co tych Rzymian ciągnęło daleko na zimną północ? Wyprawa szlakiem bursztynowym to były miesiące. Cóż tak szczególnego ma w sobie bursztyn, że warto leźć za nim i narażać się na napady jakichś dzikusów? Ryzykować życie dla kamienia zrobionego z żywicy?

Nawet w największym na świecie muzeum bursztynu w Palandze, mieście na litewskim wybrzeżu Bałtyku, o właściwościach bursztynu wolą nie mówić. Bo to zaraz kojarzy się z magią, pradawnymi wierzeniami - ogólnie - jakimś szaleństwem. Wersja kanoniczna: bursztyn jest wszystkim tym, w co wierzymy, że on jest. Jeżeli pocieranie nim gardła leczy kaszel, to leczy. Jeżeli picie nalewki bursztynowej łagodzi wszelkie sensacje gastryczne, to łagodzi.

Rzymianie uwielbiający ozdoby z bursztynu, zwanego przez nich elektron, widzieli w nim po pierwsze światło. Kamień, który świeci. Zaraz potem pojawiła się skłonność do udziwniania tego i tak cudnego zjawiska. Świeci, ale może jeszcze ma coś w środku? Tak zaczęła się moda na inkluzje, czyli obiekty wtopione w bursztyn. Muszelki to banał, w tutejszym muzeum mają nawet zastygłe jaszczurki.

foto
Mapa szlaku według Litwinów.

Prezentujące tysiące eksponatów muzeum zaczyna być nudne, gdy człowiek widzi kolejnego robala wtopionego w żółtą masę. Sam czyściutki świetlisty jak słońce bursztyn tu nie występuje. Wydaje się pewnie kustoszom nudny. Powiem szczerze, chciałbym zobaczyć największy i najczystszy bursztyn świata. Samo słońce. Ten dopiero musi świecić.

Tym tematem w ramach projektu "Pogoń za Litwą" zajmował się Luksfer, ja mu tylko towarzyszyłem. Dotarliśmy do mistrza obróbki bursztynu w Palandze. Facet pracuje wyłącznie na polskich urządzeniach. W tej branży jesteśmy ponoć potentatem. Dwusuwowe syreny nam nie wyszły, polonezy też, adaptery, że ledwo ledwo, ale chociaż potrafimy wyprodukować udatne obrabiarki do bursztynu. Litwini szanują nas za to.

W muzeum są dość ogólne mapy wskazujące przebieg szlaku bursztynowego. Lecieć on miał przez Bydgoszcz. Otóż jest tu jakieś przekłamanie. Gdyby tak było, szlak bursztynowy musiałby pokonywać Wisłę, największą przeszkodę na trasie, gdzieś powyżej Bydgoszczy. Podobno na wysokości Gdańska. Są różne wersje. Ale nie ulega wątpliwości, że najdogodniejszy bród przez Wisłę w jej północnym odcinku znajduje się w Otłoczynie koło Torunia. To tam przeprawiano się od paleolitu.


czytaj więcej:

123

kategorie: wyprawy wisła podróże Litwa bałtyk

fotofotofotofotofotofoto
Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~luksfer
2010-10-16 00:27
* bursztynowa zagadka   (+odpowiedz)
Widzę, że mamy w teamie prawdziwego entuzjastę bursztynu. Czego to się człowiek nie dowie o własnych kumplach z lektury przeoczonych komentarzy? Przyznaj się, gdzie nosisz bursztynowe korale, bo na szyi nie zbystrzyłem...
fotka
~mini
2010-07-02 10:24
*   (+odpowiedz)
Co do Kaca - małe uzupełnienie - kwas bursztynowy i fumarowy są składnikami preparatów takich jak 2KC, aaaaa "Poławiacz jest przygotowany nawet na zaćmienie słońca." - spadłem pod stół
fotka
~mini
2010-07-02 10:16
*   (+odpowiedz)
Bardzo ciekawy artykuł !
fotka
~mini
2010-07-02 10:13
*   (+odpowiedz)
Toto nie jest ciepłe, ma temperaturę otoczenia. Ma mały współczynnik przenikalności cieplnej - jest dobrym izolatorem. Jak styropian.
 
zobacz też:
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Pogadać z Aurorą
Niepełnosprawny i jego wózek za kręgiem arktycznym "zapolują" na zorzę...
Sezon na wiślane wraki
Zwinka nie mogła tego przegapić - przy tak niskiej wodzie Wisła odsłania swe sekrety
Struga Łysomicka - kajakowy raj okresowy
Zwinka penetruje dopływy Wisły
Prijon taifun - kajak legenda
Test najstarszego kajaka polietylenowego świata
Trzy dni gniewu Wisły
Humory Królowej poczuliśmy na własnej skórze...
Górski nurt na opłotkach Torunia
Wilcza Struga - dzika siostra toruńskiej Bachy. Relacja ze spływu.
Camino tinto - dzień 18
Camino długo wchodzi do Leon. I dobrze, bo Zając kuruje się idąc.
Zimowa wyprawa offroadowa do Workuty
DZIENNIK WYPRAWY: 31 marca. W Toruniu planujemy być w piątek 1 kwietnia, o godzinie 14.30
Zanim skończył się asfalt
Początek wyprawy do Workuty - trasa do Moskwy
Richter Expedition Aconcagua 2011
Łukasz nie widzi, Piotr nie ma płuca, 29 stycznia zdobyli Aconcaguę!
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na