kajaki
forum
sklep

Wolin - gród awanturników

Gdy na mapach nie było Polski, Wolin był najpotężniejszym portem na Bałtyku. Rządzony przez Wenedów, przyjaźnił się z Wikingami, a handlował z Arabami. Aż nadeszło wojsko Mieszka I.

Wolin - gród awanturników
W X wieku Wolin był najpotężniejszym portem Bałtyku. Fot. www.flickr.com/photos/alexindigo

Samodzielność Wolina nie opierała się wyłącznie na handlu i korsarstwie. Naturalnym zapleczem metropolii były osady położone na ziemiach Słowian zachodnich. Jedną z nich dokładnie zbadali toruńscy archeologowie podwodni - więcej na temat Wyspy świętych Koni czytaj tutaj.

O walorach Wolińskiego Parku Narodowego - czytaj tutaj

data publikacji: 2010-06-27

autor:
Radek Rzeszotek

Najstarsze rody z Wolina pamiętały czasy imperium rzymskiego. Rezydujący tu panowie dumnie nosili swoje imiona, które znane były doskonale okolicznym ludom. Ktokolwiek decydował się na wojnę z Wolinem, musiał wiedzieć, że czeka go ciężki bój z awanturnikami. Od czasów starożytnych, po X wiek, Wolin zyskiwał na znaczeniu. U szczytu swej potęgi, gdy w Europie panowali królowie i niezliczeni książęta, biskupi i opaci, Wolin był wolnym miastem awanturników. Górowała nad nim latarnia morska, podobno najwyższa na wszystkich ówczesnych brzegach Bałtyku...

Słowianie zachodni mieszkali wówczas na południe, wschód i zachód od Wolinu. Czcili starych bogów, znak krzyża był na ich ziemiach zakazany. Obcy - wyznawcy Chrystusa, którzy zechcieli zamieszkać na Wolinie, ze swoją wiarą obnosić się nie mogli. Księży, mnichów bądź misjonarzy sumiennie skracano o głowy. Korsarze i awanturnicy klechów nie tolerowali.

foto
Średniowieczna bitwa. Fot. www.flickr.com/photos/mararie/226285308

Mieszkańcy średniowiecznego Wolina wierzyli, że założycielem ich grodu był sam Juliusz Cezar. Na jego cześć zbudowali u wrót potężną kolumnę przedstawiającą rzymskiego cezara. Wspominają o niej jeszcze XII wieczne przekazy. Historycy wykluczają oczywiście taką możliwość, jednak wiążą Wolin z handlem bursztynem i innymi cennymi towarami.

Handel był źródłem potęgi Wolina. Zawijali tu kupcy z najdalszych części Europy, a być może także, spoza niej... Znaleziska archeologiczne świadczą bowiem o występowaniu tu zabytków z terenów Persji i Bizancjum. Wydaje się mało prawdopodobne, że trafiły ona na bałtycką wyspę drogą lądową... Być może dostarczyli je to korsarscy Wikingowie, z którymi władcy Wolina zawsze utrzymywali dobre kontakty. Szwedzcy możni chętnie brali za żony córki panów z Wolina. W czasach pokoju z Niemcami (do XI wieku) Wolin wypracował sobie pozycję wolnego miasta-portu, który utrzymywał niezależność i neutralność.


czytaj więcej:

123

kategorie: znane miasta historia bałtyk

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Ostrza szalonego Muramasy
Niezwykła wystawa japońskiego uzbrojenia w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu
Żony Arkadego Fiedlera
O przygodach Arkadego Fiedlera na Madagaskarze
Camino tinto - dzień 18
Camino długo wchodzi do Leon. I dobrze, bo Zając kuruje się idąc.
Zanim skończył się asfalt
Początek wyprawy do Workuty - trasa do Moskwy
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Rusz z nami na Workutę!
Ekspedycja Workuta Bajdarata 2011
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Jerozolima – do utraty zmysłów!
Tu mędrcy popadają w szaleństwo, a szaleńcy stają się jeszcze bardziej szaleni...
Pogański ślub po litewsku
Wyznawcy Perkuna, boga ognia, mają się świetnie
Srebrna Góra – niezdobyty pruski bastion
Największa górska twierdza w Europie - Srebrna Góra
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na