kajaki
forum
sklep

Dać wybrzmieć emocjom

Są zrozpaczeni, na ich oczach tonie dobytek całego życia. Nie mają nic. Tylko tyle ile udało się zabrać do torby. Dokumenty, pamiątki rodzinne, trochę ubrań. Tak naprawdę trudno podjąć decyzję, co zapakować.

Psychologiczna pomoc powodzianom
Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Powódź w Złotorii pod Toruniem

Tomasz Jarmuż jest psychologiem i psychoterapeutą z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego REMEDIS PRO w Toruniu. Z portalem zwinka.pl rozmawia o psychologicznej pomocy powodzianom.

data publikacji: 2010-06-12

autor:
Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Psychologiczna pomoc powodzianom

Dla wielu fala wody oznacza zbudowanie życia od nowa. Dla innych to wielkie sprzątanie. Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy się skończy. Posprzątane domy znów zalała woda. Kto wie czy nie będzie trzeciej fali. Politycy mówią o pomocy psychologicznej i... finansowej. Ale 6 tysięcy nie uleczy bólu po stracie dobytku całego życia.

Powodzianie trafiają do szkół, remiz strażackich, gdzie koczują wyrzucając swoje żale, rozpaczają. Oglądając relacje telewizyjne nierzadko jesteśmy świadkami nieudolności młodych dziennikarzy zadających bzdurne pytania - jak się żyje w zalanym domu? Co robią ci, których powódź nie dotyczy? Jesteśmy świadkami skrajnych zachowań. Jedni bezinteresownie pomagają budować wały. Inni organizują sobie wycieczki turystyczne dokumentując do domowego archiwum ludzką tragedię.

Powodzianom potrzebne są nowe siły, motywacje do działania. Bezcenna jest pomoc rodziny i sąsiadów, ale też psychologów.

O postawach i o tym jak możemy pomóc sąsiadom przetrwać trudne chwile i jak może pomóc powodzianom psycholog, rozmawiamy z Tomaszem Jarmużem - psychologiem i psychoterapeutą z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego REMEDIS w Toruniu.

foto
Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek, Powódź w Kaszczorku dzielnicy Torunia

zwinka.pl: Jedno jest pewne, Polacy w obliczu tragedii są narodem, który się jednoczy. Tak było po śmierci papieża, tragedii w Smoleńsku, czy trwającej już kolejny tydzień powodzi.

Tomasz Jarmuż: Przypomina mi się wypowiedź Anglików, którzy w czasie pierwszej fali znaleźli się w okolicach Sandomierza i byli świadkami budowania wału przez kilkanaście godzin. Zgodnie twierdzili, że u nich taka akcja nie miałaby miejsca. Rzeczywiście coś jest takiego w naszym narodzie, że my się potrafimy jednoczyć. Czy dotyczyło to wydarzeń wojennych czy teraz powodzi. Ale z drugiej strony, kiedy tragedii nie ma, trochę się rozsypujemy. To też pewna specyfika naszego społeczeństwa.

zwinka.pl: Postawy są jednak skrajnie różne. Jedni niezależnie od tego czy ich zalewa czy nie, pomagają tym którzy są zagrożeni, inni organizują wycieczki i nie krępują się fotografować akcji budowania wałów. Czym oczywiście wywołują irytację i niezadowolenie powodzian. Skąd się bierze taka bezmyślność?

Tomasz Jarmuż: W ludziach istnieje potrzeba sensacji i tego nie zmienimy. Często dotyczy to tych, których dana sytuacja nie dotyczy. Nierzadko wynika to z wychowania, że nie warto robić czegoś dla innych. Inni kierują się prostą zasadą polegającą na tym, że dopóki mój interes nie jest zagrożony, to nie warto się angażować. Ciekawość jest naturalna. W Warszawie pomimo tego, że wlepiano kary za chodzenie po wałach, to i tak ludzie z czystej ciekawości po nich chodzili. Dla nich często dzieje się coś niezwykłego, za wszelką cenę muszą być w centrum wydarzeń, szukają sensacji.


czytaj więcej:

123

kategorie: wywiady wisła powódź

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Sezon na wiślane wraki
Zwinka nie mogła tego przegapić - przy tak niskiej wodzie Wisła odsłania swe sekrety
Prijon taifun - kajak legenda
Test najstarszego kajaka polietylenowego świata
Trzy dni gniewu Wisły
Humory Królowej poczuliśmy na własnej skórze...
Górski nurt na opłotkach Torunia
Wilcza Struga - dzika siostra toruńskiej Bachy. Relacja ze spływu.
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Wszyscy święci świata
O obrzędach pogrzebowych w różnych częściach świata opowiada dr. Zdzisław Preisner
Akcja Baken, czyli bałagan na rzece
Zwinka podejrzała, jak porządkuje się tor wodny na Wiśle.
Przejdziem Wisłę?
Za co zwinka kocha Królową Wisłę?
Wyspa Ptaków - na jedną noc
Dla ekologów wyspa ptaków koło Bobrownik to skarb natury.
Pychówka z żaglem
Marcin Figurski, mąż aktorki Agaty Kuleszy, pływa pychówką z żaglem po Wiśle
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
Test kajaka point 65
Portal zwinka.pl testuje kajak point 65 - szwedzki "morszczak" dobry też na niziny
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na