kajaki
forum
sklep

Krajobraz po powodzi

Po przejściu pierwszej fali powodziowej, stary Toruń czeka na drugą... I być może trzecią. Tymczasem zalane części miasta wciąż jeszcze nie otrząsnęły się po naporze powodzi.

Krajobraz po powodzi
Zdjęcia: autorka. Kajak - jedyny transport przez zalane tereny od obiektu Budowlanych do miasta.

od redakcji:

W serwisach informacyjnych przewija się informacja, że Toruń zdołał uniknąć powodzi. Tymczasem sporo osób mieszkajcych bądź pracujących w pobliżu Wisły wyraźnie ucierpiało. Wyłaniający się z pod powodzi krajobraz nie jest wcale różowy... Ani tym bardziej pachnący.

data publikacji: 2010-06-07

autor:
Renata Tokarska

- Toruń ratuje to, że leży na północy, a nie na południu - to jest raz. Dwa, to zanim ta woda dojdzie na północ, to rozlewa się, tu wał nie wytrzymał, tam gdzieś przerwało i tej wody ubywa - wyjaśnia Andrzej, jeden ze strażaków, który uczestniczył w akcji przeciwpowodziowej na prawobrzeżnej części Torunia podczas powodzi w 2010r. - Woda wdarła się na Kaszczorek i Rudak, ale to nie było takie tragiczne. Na bulwarze tylko trochę podeszło, port drzewny owszem zalało, „Wodnik" się uratował, bo ekipa budowlana tam pracująca sama zrobiła wał ochraniającą budowę. W porównaniu do południa to można powiedzieć, ze strat w Toruniu nie ma żadnych.

Jednak dla każdego, kto posiadał dom czy działkę w zalanej części miasta, zbliżająca się fala wiązała się z ogromnym stresem. Każdy obawiał się jaki będzie krajobraz po powodzi. Lewobrzeżna część miasta w większości nie miała się czego obawiać - z wyjątkiem domów położonych najbliżej Wisły. Przy brzegu rzeki na osiedlu Rubinkowo jedynie trochę ucierpiał stary młyn.

foto
Okolice Rubinkowa. Nadal mokro... Krajobraz po powodzi nieszczególny...

- Zalanie to była dla mnie normalna sprawa, tu był kiedyś stary młyn wodny, przystosowany do podstopień - opowiada Maciej, jeden z mieszkańców starego młyna. - Straty są małe, jedynie zalało piwnice do pół łydki. Ta woda już zniknęła, ale została wilgoć i plamy na ścianach. Żeby ochronić piwnice przed brudną wodą, to okna zasłoniliśmy styropianem, poza tym nie było żadnych innych zabezpieczeń. Gdy woda opadła, to przyjechała straż miejska i pytali czy potrzeba pomocy, ale na szczęście nic wielkiego się nie stało. W piwnicy były głównie śmieci, więc żadnych strat nie ma, jedynie pleśń może wejść i trzeba odmalować.

Jednak najgorsza sytuacja była w Kaszczorku i nad prawobrzeżnym brzegiem Wisły. W Kaszczorku na wieść o zbliżającej się fali ludzie zaczęli budować wał z worków z piaskiem. Pomogły one w uratowaniu niektórych domów. I tu popowodziowy krajobraz nie był tak straszny.

 


czytaj więcej:

12

kategorie: rzeki powódź

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~radecki
2010-06-07 23:33
*   (+odpowiedz)
Tak oto kolejny nasz user przeistoczył się w autora
 
zobacz też:
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Struga Łysomicka - kajakiem przez Las Piwnicki
Zwinka korzysta z roztopowej wody - zimowy spływ Strugą Piwnicką
Mieni się jesień na Mieni
Pierwszy spływ zwałkowy w życiu... (rzeka Mień)
Sezon na wiślane wraki
Zwinka nie mogła tego przegapić - przy tak niskiej wodzie Wisła odsłania swe sekrety
Imprezy integracyjne na wodzie
Czasem trzeba odpłynąć.. By odzyskać motywację!
Struga Łysomicka - kajakowy raj okresowy
Zwinka penetruje dopływy Wisły
Prijon taifun - kajak legenda
Test najstarszego kajaka polietylenowego świata
Trzy dni gniewu Wisły
Humory Królowej poczuliśmy na własnej skórze...
Górski nurt na opłotkach Torunia
Wilcza Struga - dzika siostra toruńskiej Bachy. Relacja ze spływu.
Lubianka - zwinka bada dopływy Drwęcy
Ile dopływów ma rzeka Drwęca? Dokładnie 47. Dziś przedstawiamy Lubiankę!
Gardęga rulez!
Jardęga, Gardeja, Gardęga - trzy imiona królowej zwałkoholików!
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
 
© zwinka.pl 2020, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na