kajaki
forum
sklep

Śniadanie na trawie

Trawa, muzyka i śpiew. To jeden z kilku pomysłów na udany rodzinny festyn w Toruniu. Śniadanie na trawie to nie tylko zabawa ale ekologiczna, jakże cenna w dzisiejszych czasach, edukacja.

 

Śniadanie na trawie
fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek, Śniadanie na trawie, Toruń. W sobotę gołębie nie znalazły tu wolnego miejca

Śniadanie na trawie w Toruniu to 1800 m2 trawy na Starym Rynku. Impreza organizowana jest przez Fundację Pracownia Zrównoważonego Rozwoju oraz Urząd Miasta Toruń w ramach kampanii Partnerstwo dla Klimatu.

data publikacji: 2010-06-06

autor:
Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Mieszkańcy Torunia festyny uwielbiają, niezależnie od pogody. Najlepszym na to dowodem była inauguracja Miesiąca dla Zdrowia nad Wisłą. Także tłumy odwiedziły organizowany przez Caritas - Dzień Dziecka. Nie wspomnę o Leśnej Szkole na Barbarce i rodzinnych festynach przygotowywanych w Centrum Sztuki Współczesnej.

Popularność Śniadania na Trawie jest tym bardziej zrozumiała, że impreza odbywa się w centrum miasta. Na trawie... Liczne konkursy z nagrodami, darmowe występy artystów, stragany z ekologiczną żywnością skusiły nawet największych domatorów i tych, którzy za masowymi imprezami nie przepadają. Świadczyły o tym najlepiej rozkładane na trawie koce i przygotowane wcześniej koszyki z jedzeniem. Śniadanie na Trawie to impreza, która ma sens i cel. Organizowana z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, promuje ekologiczne postawy i ideę życia w zgodnie z naturą. To właśnie tutaj dowiedzieć się można jak oszczędzać skutecznie zużycie wody, zadbać o środowisko i otoczenie, dlaczego warto segregować odpady i zbierać puszki po piwie.

foto
fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek, Śniadanie na trawie w Toruniu, konkurs plastyczny cieszył się dużym powodzeniem

Organizatorzy Śniadania na trawie stawiają do dzieci. Pokolenia, które w ekologicznej świadomości, niezależnie od poglądów rodziców, powinno dorastać. Do nich adresowana była większość konkursów, za które nagrodą były nie tylko zabawki ale także garść ulotek promocyjnych.

Przez kilka godzin dzieci układały hasła, rysowały, malowały, mierzyły natężenie głosu, rozwiązywały rebusy aby na koniec dostać plastikowy samochód, andruty czy kredki. One ciszą się z drobnostki. A chwila spędzona na wykonaniu zadania może w przyszłości okazać się bezcenna. Pytanie, co ze zdobytą wiedzą zrobią dorośli? Czy zaczną segregować odpady? Oszczędzać wodę? Używać na zakupach ekologicznych toreb? Częściej jeździć autobusem niż samochodem?


czytaj więcej:

12

kategorie: znane miasta ekologia

fotofotofotofotofotofotofotofoto
Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Zanim skończył się asfalt
Początek wyprawy do Workuty - trasa do Moskwy
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Rusz z nami na Workutę!
Ekspedycja Workuta Bajdarata 2011
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Jerozolima – do utraty zmysłów!
Tu mędrcy popadają w szaleństwo, a szaleńcy stają się jeszcze bardziej szaleni...
Jesienne porządki - Wel 2010
Malkontenci twierdzili, że nie warto się angażować...
Wyspa Ptaków - na jedną noc
Dla ekologów wyspa ptaków koło Bobrownik to skarb natury.
Najdłuższy stół na świecie
Najdłuższy stół biesiadny na świecie - Duisburg - Dortmund
Co ciekawe w Urugwaju
Ciekawostki o Urugrwaju? Na przykład pasacalles ku czci Diego Forlana
Wolin - gród awanturników
W czasach Mieszka I Wolin był najpotężniejszym portem Bałtyku.
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na