kajaki
forum
sklep

Mafia na wystawie

Drastyczne zdjęcia zwłok, aranżacje z mumiami, zapach spalenizny - ta wystawa wywołuje szok, złe samopoczucie a nawet omdlenia. W Salemi na Sycylii w Muzeum Mafii pokazano wstrząsającą wystawę.

Mafia na wystawie
fot.AFP/Marcello Paternostro

Korzenie włoskiej mafii, słynnej La Cosa Nostra to oczywiście Sycylia. Sięgają one początków XIX wieku. Ich wpływy szybko ogarnęły również Italię i całą Europę. A w latach trzydziestych Stany Zjednoczone.
Po II wojnie światowej mafia całkowicie zdominowała gospodarkę i politykę kraju. Po zabójstwach włoskich sędziów w 1992 roku, władze przystąpiły do działania i po 6 latach mafia została znacznie osłabiona. Ale nie pokonana.

data publikacji: 2010-05-16

autor:
zwinka.pl

Włoska mafia zawsze wzbudzała przerażenie, ale i inspirację. Wielokrotnie capo, consiglieri oraz soldati stawali się bohaterami filmów i książek. Jedni tworzyli na podstawie historii mafii sensacyjne historie, inni jak Roberto Saviano autor książki „Gomora", chcieli odkryć prawdę, podając nazwiska, fakty, powiązania, daty wydarzeń itd.

Włoska mafia doczekała się też swojego nowoczesnego muzeum dokumentującego historię i zbrodnie sycylijskiej cosa nostra. Otworzył je w sycylijskim miasteczku Salemi 11 maja 2010 roku prezydent Włoch Giorgio Napolitano. O ile jednak samo wydarzenie nie wzbudziło sensacji o tyle, to co wydarzyło się później, rozeszło się po świecie lotem błyskawicy.

W ciągu kilku dni masowego napływu zwiedzających zauważono, że niektórzy z nich dosłownie chorują po wyjściu z Muzeum Mafii. Szczególne reakcje wywołuje "kabina przemocy". A to jest tylko jedna z dziesięciu sal, jakie składają się na ekspozycję.

foto
fot. za palermo.repubblica.it

W kabinie, urządzonej jak zalana krwią rzeźnia, przedstawiono między innymi zdjęcia z mafijnych zbrodni i porachunków. Trudno też wytrzymać psychicznie w „kabinie wymuszeń", gdzie czuć swąd spalenizny. Przypomina to proceder podpalania lokali i sklepów, których właściciele odmawiali płacenia haraczu. Inne kabiny prezentują życie więzienne mafiosów, rodziny mafijne, związki mafii z Kościołem i polityką.

Reakcje widzów nakłoniły burmistrza miasta, znanego w całych Włoszech krytyka sztuki Vittorio Sgarbiego, do podjęcia decyzji aby przed wejściem do kabin rozwiesić ostrzeżenie o drastyczności prezentowanych tam wizerunków oraz zakazać wstępu do muzeum nieletnim. Trzeba skończyć 16 lat aby tę wystawę zobaczyć. Zastosowane środki ostrożności wydają się jednak pozorne. Włoska prasa zastanawia się, czy to wystarczy. Wystawa wzbudza skrajne emocje. Jedni uważają, że to prowokacja burmistrza Salemi, dla drugich to genialna forma walki ze zorganizowaną przestępczością.


czytaj więcej:

12

kategorie: znane miasta ekstremum

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Zanim skończył się asfalt
Początek wyprawy do Workuty - trasa do Moskwy
Zanim pamięć pożre tundra
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Workucie
Rusz z nami na Workutę!
Ekspedycja Workuta Bajdarata 2011
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
Zwinka wraca do Workuty
Wracamy do Workuty. Zimą 2011 roku wyruszy z Torunia wyprawa na skraj świata
Bear Grylls? Nie, Les Stroud
Któremu mistrzowi survivalu wierzyć?
Jerozolima – do utraty zmysłów!
Tu mędrcy popadają w szaleństwo, a szaleńcy stają się jeszcze bardziej szaleni...
Śmierć w saunie
Jak długo można wytrzymać w saunie? Czy zbyt długie w niej siedzenie może spowodować śmierć?
Baza pod Mount Everest
Druga część wywiaadu z Maurycym Męczekalskim o jego wyprawie w Himalaje
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na