kajaki
forum
sklep

Światowy Dzień Wody

Ponad 880 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody. O prawo do korzystania ze studni toczą się wojny. W Sudanie dzieci nadal umierają, bo nie mają co pić...

PAH w południowym Sudanie
Zdjęcia: PAH. Takie studnie dają życie. W Sudanie ludzie konają z powodu braku wody
  • Światowy Dzień Wody został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED), która odbyła się 22 grudnia 1992 w Rio de Janeiro
  • W 2004 roku podczas 58. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, lata 2005-1015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia"
  • W rezolucji Zgromadzenie Ogólne NZ uznało, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, a dostęp do czystej wody jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących w przyszłości o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów
  • Koszt wybudowania jednej studni w południowym Sudanie to 45 tysięcy złotych
data publikacji: 2010-03-22

autor:
zwinka.pl

PAH w południowym Sudanie

Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Woda jest najcenniejszym surowcem, który z roku na rok staje się coraz bardziej deficytowy. Na problem braku dostępu do czystych źródeł zwracają uwagę nie tylko państwa borykające się z tym problemem, ale szereg międzynarodowych organizacji charytatywnych. W Polsce akcję na rzecz uświadomienia Polakom problemów z wodą na świecie, prowadzi Polska Akcja Humanitarna.

- Woda do dobro nas wszystkich i żaden kraj czy człowiek nie ma większego prawa do jej użytkowania niż inny i nie może jej sobie zawłaszczyć - mówi Piotr Sasin, Koordynator Programu Misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie. - Jednak w wyniku zaistniałej sytuacji politycznej czy położenia geograficznego, niektórzy mieszkańcy Ziemi pozbawieni są stałego dostępu do tego cennego surowca. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów, bo mamy na nie realny wpływ. Obchody Światowego Dnia Wody są dobrą okazją do tego, aby uzmysłowić sobie, że każdy z nas może poprawić warunki życia ludzi w odległych krajach, np. popierając Kampanię Wodną PAH, w ramach której realizowane są projekty wodno-sanitarne w Autonomii Palestyńskiej i w Sudanie Południowym.

foto
Janina Ochojska w Sudanie południowym

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem „Czysta woda dla zdrowego świata". Związana z tym akcja promocyjna kładzie nacisk przede wszystkim na uświadomienie mieszkańcom krajów bogatych, że jakość wody ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów. Dbałość o czystą wodę, jest w interesie nas wszystkich - bez względu na status społeczny, czy majątkowy.

W Polsce w związku z deficytem wody pitnej najczęściej mówi się o Sudanie. Tam bowiem od 2006 roku swoją akcję dostarczania wody i budowy nowych studni prowadzi Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej.


czytaj więcej:

123

kategorie: słońce Afryka

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
komentujkomentarze internautów:

fotka
~iwonus
2010-03-22 22:15
*   (+odpowiedz)
Dla mnie największym zaskoczeniem jest cena jednej studni-45 tysięcy złotych. Muszą odbyć się w Toruniu cztery koncerty Afryki w Od Nowie, aby wybudowali jedną studnię. Ale teraz będzie podobno łatwiej i szybciej. PAH kupuje maszynę wiertniczą. Waldemar dzięki za pouczający wpis. Dziś brak wody jest problemem Azji i Afryki. Za chwilę to my będziemy topić śniegi.
fotka
~radecki
2010-03-22 21:06
*   (+odpowiedz)
Waldemar... Masz wiedzę, nie ma co. Choć tekst powyższy napisałem, nie wiedziałem, że jest aż tak "fajnie"...
fotka
~Waldemar
2010-03-22 20:47
*   (+odpowiedz)
Przewiduję się, że w 2050 r. nie bedzie miało dostępu do wody pitnej ok. 2,7 mln. ludzi. 1,2 mld ludzi pije obecnie zanieczyszczoną wodę. 2,5 mld nie ma toalety i kanalizacji. Żółta Rzeka, Kolorado, Rio Grande .... nie dopływają do mórz, wypijane przez ludzi, rolnictwo i przemysł. O 4% rocznie wzrasta zapotrzebowanie na wodę pitną. W Polsce tez może zabraknąć wody, jeżeli nie zajmiemy się właściwym gospodarowaniem wodami. Dotychczasowy formalny gospodarz - Ministerstwo Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest nie kompetentny i nie ma wizji ani własciwych planów perspektywicznych.
 
zobacz też:
podobne artykuły:
Sezon zainaugurowany!
Otwarcie Sezonu Turystycznego w Toruniu
Żony Arkadego Fiedlera
O przygodach Arkadego Fiedlera na Madagaskarze
W 99 dni przez Atlantyk!
Aleksander Doba przepłynął Atlantyk! Kajakiem!!!
Kilimandżaro zdobyte, przygoda trwa!
Akcja "Marzenia bez granic" - pierwszy cel zrealizowany!
Kilimandżaro coraz bliżej
Zwinka wspiera akcję "Marzenia bez granic"
Inwalidzi na Kilimandżaro
Wyprawa weteranów wojennych i zarazem inwalidów na Kilimandżaro
Camino tinto - dzień 15
Pustynne dziś Camino, a na końcu szara, niepozorna siostrzyczka robi hokus pokus
Kilimandżaro bez granic!
zwinka trzyma kciuki za wyprawę Arka, Tomka i Kuby
Camino tinto - dzień 12
Camino de Santiago
Burgos. Wreszcie duże miasto. Śmierdzi, ale ma swoje zalety.
Żagiel słoneczny
Japoński satelita Ikaros napędzany przez żagiel słoneczny sunie przez Układ Słoneczny
Camino tinto - dzień 11
Camino de Santiago
Szybkie, małe, zwinne góry do południa i pierwsza laba
Na targu w sercu Kenii
Życie na targu budzi się wraz ze słońcem. W samo południe zamiera...
Gdzie kobiety jedzą dusze
Burkina Faso
Jeszcze kilkalat temu można tam było kupić człowieka. 20 USD za kobietę.
Słonecznik mórz i oceanów
maszyny na słońce
Katamaran na słońce już przepłynął Atlantyk. Inny opłynie świat.
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na