kajaki
forum
sklep

Tratwa abordażowa Herman von Balk

Drygawka to długie flisackie wiosło, z pomocą którego wytrawny szczur rzeczny potrafi sterować nawet z natury niesterowną tratwą. Dla amatora to po prostu kawał nieporęcznego drąga.

Tratwa abordażowa Herman von Balk

HERMAN VON BALK - pierwszy Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Założyciel Torunia. Urodził się ok. 1209 r. gdzieś w Dolnej Saksonii. Nie wiadomo dokładnie kiedy wstąpił do Zakonu i jak przebiegała jego rycerska kariera, ale musiał odznaczać się ponadprzeciętnymi zdolnościami (albo kumuś się narazić), skoro sam wielki mistrz Herman von Salza wyznaczył właśnie jego do pionierskiej "misji pruskiej".

data publikacji: 2009-08-04

autor:
Adam Luks

Wprawdzie chodzi tu o historyczny autentyzm, ale lniane gacie wolałem zastąpić neoprenowymi spodniami. Z daleka i tak będą wyglądać jak średniowieczne rajtuzy. Zresztą cały czteroosobowy oddział rycerzy pod płaszcze z czarnym krzyżem wciąga kamizelki asekuracyjne. Daje to ciekawy efekt... napompowania.

- No trudno - Przemysław Kubiczek, organizator historycznych widowisk kończy właśnie wiązać onuce. - Czterech dobrze odżywionych Krzyżaków będzie się prezentować na środku Wisły bardziej dostojnie.

Tratwa zowie się Herman von Balk. Konstrukcja, oczywiście, możliwie najwierniejsza historycznym realiom. Kilkanaście powiązanych ze sobą bali, ściętych pod kątem od strony dziobu. Kilka wiechci słomy rzuconych na środkową, podtopioną nieco część pokładu. Kilka drągów do odpychania od brzegu. Większa drygawka z tyłu, mniejsza z przodu. Płyniemy!

foto

Między przęsłami

- Ubezpieczenia wykupione? - pyta policjant, wystawiając głowę z kabiny przepływającej motorówki. W ogóle się nie uśmiecha.

O dziwo, drewniana platforma reaguje, choć z opóźnieniem, na ruchy drygawkami. Gdyby tak jeszcze "rufę" skoordynować z "dziobem". Na rozgrzewkę bierzemy spokojny ujściowy odcinek Drwęcy. Po chwili otwiera się jednak szeroka przestrzeń królowej polskich rzek. Wiślany nurt łapie tratwę.

Z tego miejsca do mostu kolejowego w Toruniu jest około 5 kilometrów. Na tym odcinku trzeba dobrze opanować system sterowania, żeby nie rozbić się przypadkiem na przęśle.

Idzie jednak coraz sprawniej, pod mostem przechodzimy gładko. Od strony bulwaru flesze i przyjazne "ahoj".

- Kto mógł się spodziewać, że tak ciepło przyjmą powrót Krzyżaków do miasta - pozdrawia przechodniów Piotr Giza z wydziału kultury Urzędu Miasta Torunia, inicjator tej rzecznej inscenizacji.


czytaj więcej:

12

kategorie: wisła rzeki

Polub zwinkę:
komentuj zostaw komentarz:
podpis: *
turing < przepisz tekst z obrazka po lewej
aktualnie brak komentarzy, możesz być pierwszy!
 
zobacz też:
podobne artykuły:
KajMaK 2016
III Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna
Struga Łysomicka - kajakiem przez Las Piwnicki
Zwinka korzysta z roztopowej wody - zimowy spływ Strugą Piwnicką
Mieni się jesień na Mieni
Pierwszy spływ zwałkowy w życiu... (rzeka Mień)
Sezon na wiślane wraki
Zwinka nie mogła tego przegapić - przy tak niskiej wodzie Wisła odsłania swe sekrety
Imprezy integracyjne na wodzie
Czasem trzeba odpłynąć.. By odzyskać motywację!
Struga Łysomicka - kajakowy raj okresowy
Zwinka penetruje dopływy Wisły
Prijon taifun - kajak legenda
Test najstarszego kajaka polietylenowego świata
Trzy dni gniewu Wisły
Humory Królowej poczuliśmy na własnej skórze...
Górski nurt na opłotkach Torunia
Wilcza Struga - dzika siostra toruńskiej Bachy. Relacja ze spływu.
Lubianka - zwinka bada dopływy Drwęcy
Ile dopływów ma rzeka Drwęca? Dokładnie 47. Dziś przedstawiamy Lubiankę!
Gardęga rulez!
Jardęga, Gardeja, Gardęga - trzy imiona królowej zwałkoholików!
Wschodni kraniec Europy
Bajdarata
Ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego
 
© zwinka.pl 2019, portal podróżnika, podróże, wyprawy, przygody | o nas | kontakt | współpraca | zasady | partnerzy | polityka prywatności | regulamin | podążaj za zwinką na